Menu

Otwarto Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego

23 czerwca w Muzeum-Zamku w Łańcucie otwarto Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. Na uroczystość zaproszeni zostali przedstawiciele Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” Roman Jakim, przewodniczący ZR i Bogumiła Stec-Świderska, za-ca przewodniczącego ZR.

Otwarte Centrum jest nowoczesnym, multimedialnym miejscem, usytuowanym w odnowionych budynkach Oranżerii i Ujeżdżalni, w których turyści będą mogli nie tylko obejrzeć wystawy, ale także używać wielu zmysłów, w tym dotyku, bowiem tradycyjna forma zwiedzania odchodzi powoli do lamusa. Teraz turyści na multimedialnych prezenterach znajdą się nie tylko informacje i ciekawostki z życia mieszkańców Zamku, ale także liczne gry. Zainteresowani będą mogli np. rozpalić ogień w oranżeryjnym wirtualnym piecu czy samodzielnie dobrać kreację dla eleganckiej damy. Zwiedzający poznają także np. tajniki zamkowej kuchni a nawet zatańczą menueta na multimedialnej podłodze, wzorowanej na posadzce z Sali Balowej łańcuckiej rezydencji. W dniu otwarcia atrakcją był pokaz repliki balonu braci Montgolfier i osoby w kostiumach stylizowanych na XVIII-wieczne.

W realizacji projektu udział wzięła m.in. Bożena Lauzer, kustosz Muzeum-Zamek w Łańcucie, która jest również przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. W Oranżerii, w ramach wystaw multimedialnych, opracowała i zrealizowała materiał historyczny dotyczący: uczty i balów w XVIII wieku; instrumentów muzycznych ze zbiorów łańcuckiego muzeum; akcesoriów kobiecego stroju. Ponadto współtworzyła i współrealizowała scenariusz dotyczący jednego dnia z życia kobiety oraz podróży księżnej Izabeli Lubomirskiej.

Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego można zwiedzać od piątku 24 czerwca, w dniach od poniedziałku do niedzieli. Szczegółowe informacje dostępne w Muzeum-Zamek w Łańcucie >>>

www.solidarnosc.rzeszow.org.pl

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.