Menu

Nie żyje Andrzej Rozpłochowski. Człowiek Solidarności. Człowiek Legenda!

Nie żyje Andrzej Rozpłochowski. Człowiek Solidarności. Człowiek Legenda! fot. Screen YouTube Blogpress.pl
Nie żyje Andrzej Rozpłochowski. Zmarł w wieku 71 lat. Legendarny związkowiec Solidarności i Człowiek Roku 2020 „Tygodnika Solidarność” Andrzej Rozpłochowski po zakażeniu koronawirusem leżał w stanie ciężkim w szpitalu MSWiA w Katowicach. Był podłączony pod respirator – jego płuca w 80 proc. zostały zniszczone przez COVID-19.

Później pojawiały się informacje o poprawie stanu zdrowia Andrzeja Rozpłochowskiego.

Otrzymałem przed chwilą wiadomość, że stan zdrowia mojego przyjaciela Andrzeja Rozpłochowskiego poprawia się, życzę zdrowia

– pisał w mediach społecznościowych Ryszard Majdzik.


Niezłomny Andrzej Rozpłochowski

W trakcie strajków w 1980 stanął na czele protestu w Hucie Katowice, został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, następnie kierował regionalnymi organami powstającej Solidarności. Współtworzył krajowy Komitet Obrony Więzionych za Przekonania. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku, następnie członkiem Komisji Krajowej NSZZ „S” i przewodniczącym miejskiej komisji koordynacyjnej w Dąbrowie Górniczej. 13 grudnia 1981 został internowany.

Współtworzył podziemną Solidarność, w 1985 wszedł do prezydium Polskiej Partii Niepodległościowej. W 1988 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował w różnych przedsiębiorstwach i prowadził własną działalność gospodarczą.

Po powrocie do kraju zaangażował się w działalność polityczną. 

Był Człowiekiem Roku 2020 „Tygodnika Solidarność”.


www.tysol.pl

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.