Menu

Wernisaż wystawy: “Kim jesteśmy i dokąd dążymy. 40 rocznica I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność”

Dziś w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej: “Kim jesteśmy i dokąd dążymy. 40 rocznica I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność”. Wystawa otwarta jest dla zwiedzających od 28 października w godzinach od 10 do 18.

W środę 27 października w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej: “Kim jesteśmy i dokąd dążymy. 40 rocznica I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność”.  

Ekspozycja przygotowana przez Instytut Dziedzictwa Solidarności opowiada o historycznym I Krajowym Zjeździe Delegatów “S”, jego najważniejszych decyzjach, burzliwych sporach i zawartych porozumieniach, a także przypomina towarzyszącą tamtemu wydarzeniu atmosferę. Wystawa została zrealizowana w hołdzie uczestnikom zjazdu i ku pamięci następnych pokoleń. 

Na wystawę składa się 20 plansz w formacie 2 x 2 m. Wykorzystano w niej fotografie uznanych autorów, wśród których znaleźli się: Sławomir Fiebig, Chris Niedenthal, Paweł Glanert i Zygmunt Pałasz. Dokumenty pochodzą z Archiwum Historycznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. 

Wernisaż wystawy uświetniły wystąpienia: Mateusza Smolany, Dyrektora Instytutu Dziedzictwa Solidarności; Piotra Dudy, Przewodniczącego NSZZ „Solidarność”; Andrzeja Gwiazdy, Członka Rady Instytutu oraz Joanny Lewandowskiej, kuratora wystawy. 

- Mimo wielu prób rozbicia przez aparat represji, tego pierwszego po II wojnie światowej narodowego wiecu, "Solidarność" utrwaliła swój mit. Podkreśliła to, co najważniejsze, że była autonomiczna, autentyczna i reprezentowała wolne i prawdziwe aspiracje Polaków. O tym należy pamiętać i o tym jest nasza wystawa.

- mówił Mateusz Smolana, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Następnie głos zabrał przewodniczący "S", Piotr Duda.

- Chce z tego miejsca powiedzieć o tych wszystkich wartościach, które my, kolejni działacze związkowi staramy się kontynuować. Pierwszy krajowy Zjazd Delegatów "S" poprzedzony był Mszą Święta, tak jak to się dzieje do dzisiaj, odprawionej przez śp. kard. Józefa Glempa. Na sali odśpiewany był hymn państwowy, a także "Boże coś Polskę". To było dla nas bardzo ważne i do dzisiaj NSZZ "S", jako jedyny w naszym kraju i nieliczny w Europie, a nawet w świecie, ma w statucie wpisane te wartości chrześcijańskie i naukę społeczną kościoła. I z tego na co dzień czerpiemy, dlatego ta wystawa jest tak bardzo ważna, aby wspominać ten I Zjazd Delegatów.

- zaznaczył przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Wystawa otwarta jest dla zwiedzających od 28 października w Muzeum historycznej Sali BHP w Gdańsku przy ulicy Popiełuszki 6, w godzinach od 10 do 18.

ml

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.