Menu

Wobec zagrożonego „Siarkopolu” Grzybów konieczne są pilne działania, w tym zmiany ustawowe!

Wobec zagrożonego „Siarkopolu” Grzybów konieczne są pilne działania, w tym zmiany ustawowe! fot. M.Lewandowski

Komisja Krajowa wsparła swoim stanowiskiem działania Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w „Siarkopol” Grzybów oraz Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, którzy od lat walczą o dalsze istnienie ostatniej kopalni siarki w Polsce.

- Ma to związek z powolnym lecz nieuchronnym wyczerpywaniem się złóż siarki wydobywanej z aktualnych odwiertów. Planowane inwestycje wykorzystania istniejących złóż siarki (Rudki k/Połańca) natrafiają na opór samorządu połanieckiego, od którego zależy uwzględnienie tej inwestycji w planie zagospodarowania gminy – wskazuje stanowisko.

Ponieważ siarka jest surowcem strategicznym konieczna jest - zdaniem członków Komisji - zmiana ustawy prawo geologiczne i górnicze lub przyjęcie tzw. specustawy, które niezwłocznie umożliwią rozpoczęcie niezbędnej inwestycji dla dalszego istnienia „Siarkopolu”.

- Konieczne jest podjęcie działań legislacyjnych i organizacyjnych, które leżą po stronie właściciela „Siarkopolu”, czyli Grupy Azoty, oraz nadzoru właścicielskiego, czyli Ministra Aktywów Państwowych – czytamy w stanowisku.

ml/k

 

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.