Menu

Porozumienie płacowe w rybnickich wodociągach

Porozumienie płacowe w rybnickich wodociągach fot. pixabay.com/CC0

Gwarancje corocznego wzrostu wynagrodzeń do 2024 roku oraz jednorazowa nagroda w wysokości 1500 zł brutto – to najważniejsze zapisy porozumienia podpisanego z pracodawcą przez „Solidarność” działającą w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku.

Dokument został podpisany 21 września. Jeden z jego zapisów zapewnia pracownikom spółki minimalne wskaźniki wzrostu wynagrodzeń przez 3 najbliższe lata. Od 2022 roku do 2024 roku mają one rosnąć corocznie co najmniej o 2,2-2,5 proc. – Do 30 września każdego roku będziemy się spotykać z pracodawcą i negocjować wysokość podwyżek, wychodząc od wskaźników zapisanych w porozumieniu – informuje Marek Frelich, przewodniczący „Solidarności” w rybnickich wodociągach.

Jak podkreśla, w kwietniu tego roku pracodawca podniósł fundusz wynagrodzeń o 2,66 proc. i przyznał pracownikom podwyżki. – Domagaliśmy się prawie dwukrotnie wyższego zwiększenia funduszu wynagrodzeń, ale nie było na to szans. Podczas rozmów pracodawca podkreślał, że nie ma środków – mówi przewodniczący zakładowej „S”. Ostatecznie strona związkowa przystała na podniesienie stawek zasadniczych o 50 zł brutto dla wszystkich pracowników z wyrównaniem od 1 lipca tego roku i jednorazową nagrodę w wysokości 1500 zł brutto. Podwyżki zostaną wypłacone wraz z wynagrodzeniem za listopad, natomiast nagroda wpłynie na konta pracowników do 10 października. – Mamy nadzieję, że ta nagroda przynajmniej częściowo zrekompensuje pracownikom brak większych podwyżek – dodaje.

Zgodnie z zapisami porozumienia, w spółce rozpoczną się także rozmowy dotyczące zmian w regulaminie wynagradzania. – Domagamy się wprowadzenia dodatków za pracę w soboty, niedziele i święta – informuje przewodniczący zakładowej „Solidarności”.

W rybnickich wodociągach zatrudnionych jest ok. 260 osób.

aga

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.