Menu

Zmarł Józef Przybylski, działacz opozycji antykomunistycznej i "S"

Zmarł Józef Przybylski, jeden z sygnatariuszy Porozumienia Gdańskiego z 31 sierpnia 1980 roku otwierającego polską drogę do wolności i dające początek NSZZ „Solidarność”.

Urodził się 2 stycznia w Firleju koło Lublina. W 1961 r. w Gdańsku ukończył ZSZ PKP . Pracował m.in. jako radiooperator w jednostce wojskowej w Gdańsku Jelitkowie, a potem jako ślusarz-spawacz w Spółdzielni Pracy Budowy Kotłów w Rumii i w Przedsiębiorstwie Remontowo-Montażowym Przemysłu Okrętowego Budimor w Gdańsku.

Od 1978 r. Przybylski współpracował z Wolnymi Związkami Zawodowymi. Drukował i kolportował niezależne publikacje m.in. „Wolne Słowo” oraz Raport o stanie Rzeczypospolitej i drogach wiodących do jej naprawy (1979). wydany przez Konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość. W sierpniu 1980 roku zaangażował się w akcji na rzecz przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz. Był jednym z organizatorów strajku sierpniowego w swoim zakładzie pracy, a następnie delegatem do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, gdzie pełnił funkcję członka prezydium. Jest jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych, podpisanych przez strajkujących z władzą komunistyczną. Po strajkach zaangażował się w powstanie Związku, był członkiem Komitetu Założycielskiego, a od października 1980 r. do kwietnia 1981 r. członkiem prezydium MKZ Gdańsk.

W latach 1981–2008 przebywał na emigracji w Belgii, gdzie współtworzył w Brukseli Biuro Koordynacyjne „Solidarności” za Granicą. Organizował też przerzut wydawnictw emigracyjnych do Polski. Niemal każdego roku, 31 sierpnia można było go spotkać na Pl. Solidarności w Gdańsku, gdy oddawał hołd robotnikom Wybrzeża w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Był autorem książek Co zostało z naszych marzeń (Bruksela, 1994), Marzenia i rzeczywistość (2000). W 1983 został laureatem konkursu RWE i paryskiej „Kultury” na pamiętnik.

Do końca związany emocjonalnie z NSZZ „Solidarność”, zawsze po stronie słabszych i prześladowanych. Posiadał niezwykłe poczucie sprawiedliwości, swoje poglądy wyrażał bardzo otwarcie, pozostając do końca wierny swoim ideałom. Można zawsze było liczyć na jego solidarność w każdej słusznej sprawie. Inicjator i organizator wielu niekonwencjonalnych akcji na rzecz Związku, jak przemycanie do kraju bibuły związkowej w puszkach odpowiednio przez niego preparowanych w belgijskiej fabryce konserw, gdzie był zatrudniony. Spektakularną akcją, w której brał prominentny udział było rozwinięcie ogromnego transparentu „Solidarności” w Barcelonie, na trybunach transmitowanego do kraju (i do ZSRR) meczu piłkarskiego Polska – ZSRR w czasie Mundialu 1982 roku.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006). Był - tak jak wszyscy sygnatariusze Porozumień Sierpniowych strony opozycyjnej – Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska.

(dane biograficzne na podstawie Encyklopedii Solidarności)

am

 


 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.