Menu

Skandal: Wezwanie do usunięcia hasła „Nie ma wolności bez Solidarności”!

Skandal: Wezwanie do usunięcia hasła „Nie ma wolności bez Solidarności”! Scan z pisma GZDiZ

– W związku z umieszczeniem reklamy niespełniającej zasad i warunków określonych Uchwałą Krajobrazową… proszę o usunięcie lub dostosowanie do ustaleń Uchwały – takie wezwanie do parafii Św. Brygidy w Gdańsku wystosował Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Zdaniem urzędników tablica z logiem 40-lecia „Solidarności” to reklama naruszająca lokalne prawo. Ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii zdjął tablicę, ale decyzję miasta uważa za niezrozumiałą.

Do parafii Św. Brygidy w Gdańsku wpłynęło datowane na 7 maja wezwanie do usunięcia reklamy z elewacji Bazyliki. O co chodzi? Znowu o logo 40-lecia Solidarności i cytatu Świętego Jana Pawła II „Nie ma wolności bez Solidarności”, które w formie niewielkiej tablicy wisiało przy jednym z wejść do kościoła. Zdaniem urzędników Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni tablica jest reklamą i narusza słynną już Uchwałę Krajobrazową Gdańska.

Szef „Solidarności” Piotr Duda nie jest już tak delikatny w wypowiedziach jak proboszcz parafii.

- Dla mnie to kolejny skandal, bo jak czytamy w dokumencie jasno wynika że traktują to jako reklamę komercyjną. Nie rozumiem jak słowa Św. Jana Pawła II i logo „Solidarności”, które w tym mieście i w tym miejscu są święte można traktować jako komercyjne hasło. Jako reklamę.

Piotr Duda przypomina, że parafia Św. Brygidy była miejscem gdzie ludzie szukali schronienia i pomocy. Opozycjoniści, przewodniczący, ukrywający się działacze, czy rodziny uwięzionych związkowców.

- Ci ludzie powinni dzisiaj zaprotestować przeciwko temu co wyrabiają gdańskie władze samorządowe – wzywa przewodniczący.

Jednocześnie przywołuje reklamę na ul. Miszewskiego w Gdańsku, gdzie na rusztowaniach pojawiła się wielkoformatowa reklama komercyjnego banku. Stąd zadaje pytanie, czy chodzi tu o wygląd i krajobraz Gdańska, czy inne względy?

- To co? Mamy obstawić budynek „Solidarności” i Świętą Brygidę rusztowaniami, udając remont, aby móc coś powiesić? - pyta ironicznie?

Przypadek z tablicą na murze Bazyliki Św. Brygidy w Gdańsku po ukaraniu – zresztą za to samo hasło i logo – Komisji Krajowej, która z okazji 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność” umieściła siatkę na swoim budynku w Gdańsku, to kolejny przykład kontrowersyjnych decyzji Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. A także kolejny dowód na uznaniowość gdańskiej uchwały krajobrazowej co jest dozwolone i co jest reklamą.
 

Tutaj zobacz materiał video z Panoramy TVP3

 

ml

 

 


 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.