Menu

"Solidarność – to stała troska o dom ojczysty"

"Solidarność – to stała troska o dom ojczysty" fot. I. Meshkorez

W Parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbyła się XXI Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. Tegorocznemu nabożeństwu towarzyszyły słowa ks. Popiełuszki „Solidarności to stała troska o dom ojczysty”. Modlono się o ustanie pandemii i ocalenie miejsc pracy.

– Sami od siebie wymagajmy, aby w życiu kierować się prawdą Ewangelii, a nie naszymi ludzkimi słabościami – powiedział przed rozpoczęciem uroczystości proboszcz parafii ks. kanonik dr Marcin Brzeziński. Rozważania poszczególnych stacji przygotowane zostały przez ludzi pracy związanych z różnymi branżami dotkniętymi kryzysem w czasie pandemii. Obecni byli przedstawiciele służby zdrowia, edukacji, przedsiębiorcy, robotnicy i wiele innych.

Rozważania przygotowali i czytali m.in. Danuta Kubacka z „Solidarności” oświatowej, Maria Ochman, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Służby Zdrowia oraz Aleksander Piwoński z „Solidarności” Huta Warszawa. Co roku Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy od grobu bł. ks. Popiełuszki przechodziła przez ulice warszawskiego Żoliborza. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, liturgia, która została zorganizowana w świątyni, transmitowana była poprzez łącza internetowe.

Nie bez powodu Droga Krzyżowa Ludzi Pracy jest związana z osobą bł. ks. Jerzego, legendarnego patrona „Solidarności”, który w latach osiemdziesiątych XX wieku walczył o etos pracy, o godność robotników i zaangażował się w powstające Duszpasterstwo Ludzi Pracy. Współorganizatorem wydarzenia tradycyjnie już była NSZZ „Solidarność”.

www.tysol.pl

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.