Menu

Wyższe płace w tyskich firmach motoryzacyjnych

Wyższe płace w tyskich firmach motoryzacyjnych fot.pixabay.com
450 zł brutto – takie podwyżki płac otrzymają pracownicy dwóch tyskich spółek motoryzacyjnych: MA Polska oraz Denso Thermal Systems Polska. Wzrost wynagrodzeń to efekt negocjacji przeprowadzonych z pracodawcami przez „Solidarność” i inne zakładowe organizacje związkowe.
 
W Denso Thermal Systems Polska podwyżki wejdą w życie 1 kwietnia. Złożą sie na nie podniesienie stawek godzinowych o 2,27 zł brutto oraz wzrost miesięcznej premii. – Cały czas negocjujemy jeszcze wielkość jednorazowej nagrody rekompensującej pracownikom brak podwyżek w 2020 roku  Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowane zostało na 7 kwietnia– mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząc a MOZ NSZZ „Solidarność” FCA Poland. Ta organizacja obejmuje też pracowników firmy Denso Thermal Systems.
 
W firmie MA Polska podwyżki wejdą w życie dwa  miesiące później niż w Denso, czyli 1  czerwca. Zgodnie z porozumieniem zawartym przez pracodawcę ze związkami zawodowymi 17 marca płace zasadnicze w firmie wzrosną o 450 zł brutto. Pociągnie to za sobą wzrost innych składników wynagrodzenia. Strony uzgodniły ponadto, że do końca marca na konta pracowników trafi 600 zł brutto premii z okazji Świąt Wielkanocnych. – Z wysokości podwyżek jesteśmy zadowoleni, choć pewne rozczarowanie wzbudził fakt, że wejdą one w życie dopiero w czerwcu. Podczas rozmów pracodawca cały czas zwracał uwagę na trudną sytuację i niepewność związaną z pandemią koronawirusa. Wspólnie z pozostałymi organizacjami związkowymi doszliśmy do wniosku, że nie ma sensu przeciągać negocjacji, bo pracodawca nie jest w stanie dać nic więcej i zdecydowaliśmy się na podpisanie porozumienia w takim kształcie – mówi Grzegorz Duda, przewodniczący zakładowej „Solidarności”. 
 
MA Polska zatrudnia ok. 2 tys. pracowników. Największym odbiorcą części produkowanych w spółce jest tyska fabryka FCA. Z kolei produkujący m.in. deski rozdzielcze dla FCA zakład Denso Thermal Systems Polska zatrudnia ok. 600 osób.
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.