Menu

Zwycięska walka o sprawiedliwość

Zwycięska walka o sprawiedliwość fot.AdobeStock

Udało mu się wygrać w sądzie, a także po ponad dwóch latach został przywrócony do pracy. Czy warto było walczyć o sprawiedliwość?

W ostatniej audycji „Głos Pracownika” gościem był Krzysztof Rzeszutek, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” w Operze Bałtyckiej, który stanął w 2017 roku w obronie pracowników. Rzeszutek został zwolniony dyscyplinarnie przez byłego już dyrektora Opery Bałtyckiej, choć znajdował się pod ochroną związkową. Wcześniej tenże kierownik nie podjął rokowań ze związkiem zawodowym, chciał także zwolnić dziesięć procent pracowników placówki.

– Po pierwszej sprawie uwierzyłem, że może coś z tego wyjść. Zostało mi wtedy cofnięte zwolnienie dyscyplinarne. Miałem dostać trzymiesięczną odprawę i doszliśmy do wniosku z adwokatem, że trzeba dalej walczyć. Można powiedzieć, że przed samym wyrokiem obstawialiśmy tak pół na pół, że się uda. Byłem bardziej sceptyczny, ale wyszło bardzo dobrze. Zostałem zwolniony za to, że przeprowadziłem akcję protestacyjną w obronie pracowników. Uważałem, że była ona wtedy konieczna, dlatego że dyrektor nie wywiązywał się z ustaleń. Chciał on zwolnić dziesięć procent załogi. Był to protest głodowy – wytłumaczył na antenie Radia Gdańsk Krzysztof Rzeszutek.

Wiceprzewodniczącemu udało się wygrać w sądzie, a także po ponad dwóch latach został przywrócony do pracy. Jak układa się teraz współpraca z nowym dyrektorem opery? – Pracownicy są bardzo zadowoleni. Uważam, że zmiana jest kolosalna. W porównaniu z tym co było, jest dużo lepiej. I oby tak dalej – zakończył Rzeszutek.

Radio Gdańsk

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.