Menu

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" fot. P.Kornicki

Dzisiaj na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych związkowcy z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wspólnie z zastępcą przewodniczącego KK Bogdanem Bisiem, złożyli kwiaty na grobach "Inki" i "Zagończyka".

Siedemdziesiąt lat temu - 1 marca w 1951 roku - strzałem w tył głowy wykonano egzekucję na czterech członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Data ta stała się przyczynkiem do powołania Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z inicjatywą ustawodawczą w sprawie uchwalenia nowego święta wystąpił w 2010 roku Prezydent RP Lech Kaczyński. Parlament ustanowił święto rok później.

Dzisiaj zaplanowano odznaczenie przez prezydenta Andrzeja Dudę żołnierzy niezłomnych, uroczystości na "Łączce" Wojskowych Powązek i odsłonięcie tablicy poświęconej członkom IV Zarządu "WiN" w Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

pm

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.