Menu

Zmarł Bogdan Narożny. Miał 77 lat

Zmarł Bogdan Narożny. Miał 77 lat Archiwum IPN

Po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 77 lat zmarł Bogdan Narożny, jeden z założycieli „Solidarności” we Wrześni. Pogrzeb odbędzie się 9 lutego na cmentarzu komunalnym we Wrześni o godzinie 12.45. Godzinę wcześniej odbędzie się msza św. w kościele pw. Św. Kazimierza Królewicza.

Bogdan Narożny był współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym „Solidarności” w Stokbecie. W roku 1981 był delegatem na I WZD Regionu Wielkopolska, członekiem ZR oraz delegatem na I KZD.

W stanie wojennym internowany w Gębarzewie. Po zwolnieniu od 1982 działał w podziemnych strukturach we Wrześni i w regionie Wielkopolska. Zajmował się kolportarzem podziemnych wydawnictw we Wrześni, Jarocinie, Poznaniu, m.in. „Solidarnych”, „Tygodnika Mazowsze”, „Veta”, „Biuletynu Wojennego”, książek wydawnictw: NOWa, Głos, Wydawnictwo im. gen. Fieldorfa-Nila, kaset audio, kalendarzy, znaczków poczt podziemnych.

Od 1986 działał jawnie w Wielkopolskiej Radzie „S” oraz TZR Wielkopolska. 1984-1988 przewodniczył Radzie pracowniczej w Stokbecie, wspomagał działalność samorządów robotniczych w Telkom-Teletra, Wiepofama, Pomet, HCP, a także w Hucie Warszawa, FSO, Mostostalu Warszawa. Za działalność związkową był zwalniany z pracy, kilkakrotnie zatrzymywany, przesłuchiwany.

Od 1989 był członkiem Komitetów Obywatelskich „S” w Poznaniu, współorganizował kampanię wyborczą. Od 1989 został przywrócony do pracy w Stokbecie, gdzie ponownie był przewodniczącym. W latach 1989-2008 był delegatem na WZD Regionu Wielkopolska, od 1990 członkiem ZR, w latach 1990-2004 delegatem na KZD. W latach 1989-2001 pracował w ZR. Od 2001 był na rencie.

ml / Encyklopedia „S”

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.