Menu

Związki wzywają do przywrócenia ruchu transgranicznego

Międzyregionalna Rada Związkowa Łaba - Nysa zrzeszająca organizacje z Niemiec, Czech i Polski działające w regionach trójstyku tych krajów wezwała ich rządy do niezwłocznego przywrócenia swobody przemieszczania się pracowników przygranicznych.

Związkowcy ostrzegają, że na styku granic rozdarte zostały wspólne obszary  życia, pracy i gospodarki, gdyż polskie i czeskie przepisy uniemożliwiły pracę w niemieckim landzie Saksonia prawie 20 tysiącom pracowników z obszarów przygranicznych tych krajów. Narusza to europejskie standardy swobody przepływu osób. List dostępny jest tutaj.

Restrykcje na granicach  zostały jednostronnie wprowadzone przez rządy Czech i Polski i w ramach działań mających zahamować rozprzestrzenianie się COVID-19. Początkowo nie dotyczyły pracowników przygranicznych jednakże szybko zostały zaostrzone i obecnie także oni podlegają dwutygodniowej kwarantannie po przekroczeniu granicy państwa, co w praktyce oznacza konieczność wyboru między pracą a domem.

 -Organizacje związkowe z naszych 3 krajów są zgodne, że dalsze trwanie takiej sytuacji  będzie miało dalekosiężne negatywne skutki dla lokalnych rynków pracy – mówi Franciszek Kopeć, przewodniczący ZR Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność”.

Europejska Konfederacja Związków Zawodowych alarmuje, że po wybuchu COVID-19 sytuacja około 1,5 miliona pracowników transgranicznych pogarsza się z każdym dniem  ze względu na brak koordynacji działań i decyzji zamykania własnych granic przez niektóre państwa członkowskie. Co prawda przepisy unijne umożliwiają transgraniczną pracę zdalną, ale w wielu przypadkach jest to zwyczajnie niemożliwe.

-Polscy pracownicy przygraniczni zostali z dnia na dzień postawieni w sytuacji krytycznej, nie zadbano nawet o jakąkolwiek elementarną koordynację międzyrządową  w tym zakresie –mówi Sławomir Adamczyk, szef Biura Branżowo-Konsultacyjnego KK.  -Na przykład o to by niemieccy pracodawcy honorowali polskie certyfikaty o kwarantannie tych pracowników, którym zdarzy się utknąć w kraju, a przecież wielu z  ma normalne stałe umowy o pracę w Niemczech ze wszelkimi tego konsekwencjami w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności – wyjaśnia ekspert.

Międzyregionalne Rady Związkowe (MRZ) skupiają regionalne organizacje związkowe w regionach przygranicznych, należące do krajowych konfederacji zrzeszonych w EKZZ. Istnieje obecnie 45 takich rad. Więcej na temat MRZ Łaba-Nysa tutaj.

bb-k

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.