Menu

Rzeszowska Solidarność: Wielki wybuch wolontariatu!

W Rzeszowie wybuchła nie tylko pandemia. Mamy także do czynienia z eksplozją dobra. Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej, ludzie dobrej woli a także firmy i instytucje zadziwiają swoją hojnością i uczynnością. Nie sztuką jest dawać w czasach dobrobytu, dawać z tego, co nam zbywa. Wielką sztuką jest ofiarować coś wówczas, gdy sami mamy niewiele. Wolontariusze i przedsiębiorcy wielkodusznie odpowiadają na potrzeby i deficyty pojawiające się w dobie epidemii. Grupa Pomoc Sąsiedzka Rzeszów inicjuje i koordynuje wiele z tych działań.

Mówią, że świat rozpoczął się od wybuchu – od pewnej reakcji biochemicznej. Wie coś o tym Marta, która zapoczątkowała w Rzeszowie „wielki wybuch” wolontariatu w czasie epidemii. Sama jest z zawodu mikrobiologiem. To ona założyła na Facebooku grupę Pomoc Sąsiedzka Koronawirus Rzeszów. Po niespełna dwóch tygodniach od powstania grupy spontanicznie wyłoniła się grupa koordynatorów: Kasia, Monika, Basia, Maciej i Adrian Bednarz- reprezentujący Dział Rozwoju Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność“. Zastanawiali się jak pomagać „z głową” i zarządzać akcją w sposób bardziej systemowy. Tak powstała baza wolontariuszy i potrzebujących.

Wolontariusze Pomocy Sąsiedzkiej pomagają potrzebującym członkom związku, osobom starszym oraz innym, które nie powinny wychodzić z domu przy robieniu zakupów, wykupywaniu leków w aptece, wyprowadzaniu psów na spacer, wynoszeniu śmieci itd. Codziennie do akcji zgłaszają się nowi wolontariusze. Cała inicjatywa nie mogłaby być zakrojona na tak szeroką skalę, gdyby nie współpraca z różnymi przedsiębiorstwami, mediami i instytucjami działającymi na terenie miasta. Dzięki hojności kilku drukarni udało się wydrukować kilka tysięcy ulotek i plakatów, które wolontariusze roznoszą i rozwieszają na rzeszowskich osiedlach, tak by seniorzy wiedzieli do kogo mogą się zwrócić w potrzebie. Pomoc Sąsiedzka współpracuje także z lokalnym Caritas przy rozwożeniu posiłków dla podopiecznych tej organizacji. Grupa łączy swoje siły z różnymi innymi inicjatywami dobroczynnymi jak choćby Szlachetna Paczka czy „Jedzenie zamiast Bomb”. Wyjątkowo cenna okazała się współpraca z Kasią Gargałą – inicjatorką akcji „Maseczki dla Łańcuta”. Dzięki niej kilka najbardziej potrzebujących DPS-ów z Rzeszowa i okolic otrzymało niezbędne środki ochronne.  O inicjatywie było głośno na większości rzeszowskich portali informacyjnych

W naszą akcję włączyli się także rzeszowscy restauratorzy. Część z nich zgodziła się, by dołączać do swoich dostaw ulotki Pomocy Sąsiedzkiej. Restauracja Curry Me mimo swojej trudnej sytuacji ekonomicznej kilka razy w tygodniu funduje obiady dla osób starszych, które rozwożą nasi wolontariusze. Również dzięki nim, siedem rodzin pozbawionych środków do życia otrzymały na Wielkanoc paczki z żywnością.

W obecnych czasach, a szczególnie, gdy  wszyscy jesteśmy „skazani na areszt domowy”, różnego rodzaju grupy na Facebooku cieszą się coraz większą popularnością. Patrząc z tej perspektywy, 800 członków grupy Pomoc Sąsiedzka Koronawirus Rzeszów nie robi wrażenia.  Warto jednak dodać, że są to osoby aktywne chcące konkretnie angażować się w wolontariat na rzecz osób starszych lub ograniczonych kwarantanną. Grupa stanowi także przestrzeń, w której promujemy firmy, które zechciały dołożyć swoją cegiełkę do tego, by w czasach koronawirusa życie osób szczególnie narażonych – było łatwiejsze i bezpieczniejsze.
 
Jeśli jesteś wolontariuszem – zapraszamy do współpracy. Być może dysponujesz wolnym czasem i mógłbyś rozwozić paczki lub robić zakupy. Być może jesteś lekarzem, prawnikiem lub zajmujesz się mediami. A być może po prostu masz w sobie chęć i gotowość do pomocy. Napisz do nas na rzeszow.pomoc@gmail.com. Zapraszamy także do dołączenia do naszej facebookowej grupy, w której na bieżąco publikujemy informacje o naszych akcjach. Jeśli znasz osoby starsze, które mogą w tym trudnym czasie potrzebować pomocy – również prosimy o kontakt. Walutą jaką mamy jest przede wszystkim czas i ręce naszych wolontariuszy. Grupa planuje kontynuować swoją działalność również po ustaniu pandemii.

Potrzebujący członkowie NSZZ „Solidarność“ proszeni są o kontakt z Adrianem (tel: 607 909 422), który już pomaga osobom starszym z Komisji Terenowej Emerytów i Rencistów i  koordynuje pomoc dla związkowców z ramienia Regionu Rzeszowskiego.
 
Razem możemy więcej!

Joanna Turoń
Adrian Bednarz
Dział Rozwoju Związku Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność“

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.