Menu

Odszedł Jan Bloch

Wczoraj zmarł Jan Bloch, bardzo oddany członek i działacz NSZZ "Solidarność".
 
Był w "Solidarności" od początku, w 1980 roku zakładał Komisję Zakładową na PKP w Białogardzie. W stanie wojennym po pacyfikacji zakładu "Unitra Unitech" organizował pomoc dla rodzin osób aresztowanych i internowanych. Stale rozwoził ulotki, bibułę, materiały drukowane przez podziemnie struktury "Solidarności".  Po powtórnej legalizacji Zwiazku, ze zdwojoną siłą zajął się pracą związkową na kolei. Członek Międzyregionalnej Komisji Koordynacyjnej Pomorza Środkowego Koszalin-Słupsk, przewodniczący KZ w PKP Stacja Białogard, członek Sekcji Okręgowej Kolejarzy w Szczecinie. W 1989 członek KO w Białogardzie.
 
- Nie było manifestacji, protestu czy pikiety, żeby w niej nie uczestniczył. Żył Związkiem i jego sprawami - wspomina Danuta Czernielewska, była szefowa ZR Koszlińskiego Pobrzeże - Brał udział w kolejnych wartach przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki. Jeździł na rowerze, żeby brać udział w uroczystościach związkowch. Potrafił jechać z Białogardu na rowerze aż na Śląsk, żeby uczestniczyć w uroczystościach upamiętniajacych w kopalnii Wujek. Albo na uroczystości Lubelskiego Lipca. Ale w zeszłym roku był po udarze, więc w Lublinie odczytano list od niego. W tym roku nie dojedzie...
 
Wyróżniony odznaką Zasłużony dla Województwa Koszalińskiego oraz Orderem Męczeństwa i Zwycięstwa, odznaką Zasłużony dla Regionu Koszaliński Pobrzeże NSZZ „S” oraz Złotą Odznaką NSZZ „Solidarność”.
 
Miał 72 lata.
 
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.