Menu

3 tys. podpisów w sprawie centrum krwiodawstwa w Raciborzu

Już niemal 3 tys. osób podpisało się pod protestem w sprawie zapowiedzianego przez Ministerstwo Zdrowia połączenia Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu z RCKiK w Katowicach. W obronę centrum zaangażowali się mieszkańcy Raciborza i okolicznych miejscowości, krwiodawcy, oraz samorządowcy.

- Podpisy zbieramy w naszym centrum oraz w oddziałach terenowych w Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Jastrzębiu Zdroju. W zbiórkę zaangażowali się nasi krwiodawcy. Ludzie sami przychodzą do nas i pytają, jak wesprzeć protest. Zachęcamy wszystkich, aby zabierali petycję do domów i zbierali podpisy wśród swojej rodziny i znajomych – mówi Danuta Mróz z Solidarności w RCKiK w Raciborzu.

Pracownicy Raciborskiego centrum rozdają kierowcom naklejki do przyklejenia na szybę samochodu informujące o wsparciu dla ich protestu. W mieście prowadzony jest również protest internetowy polegający na wysyłaniu na adres resortu zdrowia komentarzy w sprawie likwidacji centrum. - Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim mieszkańcom naszego miasta i ościennych miejscowości za wsparcie. Skala tego poparcia świadczy o tym, że planowana likwidacja naszego centrum, to nie tylko problem jego pracowników, ale również bardzo ważna sprawa dla całej lokalnej społeczności – podkreśla Danuta Mróz.

Projekt rozporządzenia w sprawie połączenia raciborskiej placówki z RCKiK w Katowicach został opublikowany na stronie internetowej resortu 15 lipca. W ocenie pracowników centrum, jego likwidacja spowoduje utratę co najmniej kilkudziesięciu miejsc pracy, oraz będzie miała negatywny wpływ na dostępność krwi i jej składników w szpitalach współpracujących obecnie z RCKiK.  Związkowcy podkreślają również, że planowane połączenia znacząco utrudni donacje honorowym krwiodawcom, co przyczyni się do spadku zapasów krwi w całym regionie.

17 lipca pracownicy RCKiK wspólnie z prezydentem miasta Mirosławem Lenkiem i starostą powiatu raciborskiego Ryszardem Winiarskim zaapelowali do ministra zdrowia Mariana Zembali o odstąpienie od placów likwidacji centrum. Pisemny protest w tej sprawie przesłali również do premier Ewy Kopacz i przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia. Zakładowa Solidarność oflagowała siedzibę centrum. Związkowcy nie wykluczają zaostrzenia akcji protestacyjnej, jeżeli resort zdrowia nie wycofa kontrowersyjnego rozporządzenia.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu funkcjonuje jako samodzielna jednostka na terenach ziemi raciborskiej, rybnickiej, jastrzębskiej, żorskiej oraz wodzisławskiej. Placówka zatrudnia ok. 140 osób. Centrum dostarcza krew do 10 szpitali znajdujących się w zachodniej części województwa śląskiego. Ma też odbiorców krwi i osocza w całej Polsce. RCKiK w Raciborzu pobiera rocznie ok. 40 tys. jednostek krwi. Raciborskie centrum może się też pochwalić najwyższym poborem krwi na 100 tys. mieszkańców spośród wszystkich centrów krwiodawstwa działających w Polsce.


Region Śląsko-Dąbrowski

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.