Menu

Przewodniczący KK: "Górnicy nie będą płacić za błędy rządu"

Przewodniczący KK: "Górnicy nie będą płacić za błędy rządu" fot.T.Gutry
- Apeluję do pani premier, aby projekt ustawy, który zakłada likwidację 4 kopalń: Pokój, Bobrek-Centrum, Brzeszcze, Makoszowy-Sośnica został odrzucony i abyśmy usiedli do stołu negocjacyjnego - powtarzał kilkakrotnie Piotr Duda, przewodniczący KK podczas dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie "Solidarności" w Warszawie - Jeśli do wtorku nie osiągniemy kompromisu, w Katowicach spotka się Międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjny, który podejmie decyzje co do dalszych działań.
 
Duda podkreślił, że obecna sytuacja na Śląsku jest konsekwencją braku rozmów i autentycznego dialogu społecznego. Przez ostatnich 7 lat związkowcy wykazali bardzo wiele dobrej woli, próbując rozwiązywać problemy w formule dwu i trzystronnego dialogu. - Mówiliśmy wielokrotnie premierowi Tuskowi o problemach w branżach, o konsolidacji górnictwa z energetyką, o pakiecie klimatycznym - tłumaczył - I taki oto mamy teraz efekt.
 
- Rząd prze do konfrontacji - uważa szef Związku. Projekt ustawy jest procedowany w Sejmie w wyjątkowo szybki sposób. Na wczorajszej Komisji Gospodarki nie był nawet dyskutowany. To już nie jest sprawa samych górników, to sprawa całej "Solidarności". Na kolei jest bardzo trudna sytuacja, w Cargo trwa referendum strajkowe, w energetyce są wypowiadane układy zbiorowe pracy, poczta przygotowuje się do zwolnienia kolejnych 5 000 pracowników. - Dzisiaj górnicy, jutro kolejarze, potem energetycy i reszta pracowników. To dotyczy nas wszystkich - mówił przewodniczący KK - Ale nasze działania uzależniamy od postępu w negocjacjach ze stroną rządową.
 
Obecny na konferencji Henryk Grymel, szef Sekcji Krajowej Kolejarzy poinformował, że kolejarze mieli zamiar już dzisiaj przyłączyć się do protestów górniczych. Mówił o dramatycznej sytuacji na kolei, panoszącym się kolesiostwie, wydawaniu ogromnych pieniędzy na kolejne dyrektorskie etaty, ogromnych kosztach zarządzania.  - Idziemy tą samą drogą co górnictwo - powiedział Grymel - Gwarantuję, że kolejarze przyłączą się do akcji protestacyjnych.
 
Jutro w Katowicach spotyka się Sztab Protestacyjny KK NSZZ "Solidarność". W podobnym czasie spotykają się sztaby protestacyjne OPZZ i Forum ZZ. Trzy największe centrale związkowe będą ze sobą współpracować i podejmować wspólne decyzje co do dalszych działań.
 
-  Górnicy nie będą płacić za błędy rządu - podkreślił przewodniczący "Solidarności"  -  Jeśli rząd chce tak szybko przyjąć ustawę, to my musimy szybko przygotowywać ścieżkę protestów.
 
hd
 
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.