Menu

Piotr Duda powitał w Gdańsku Narodową Sztafetę Wolności i Solidarności im. Jana Pawła II

Piotr Duda powitał w Gdańsku Narodową Sztafetę Wolności i Solidarności im. Jana Pawła II fot. P.Machnica

W ramach zakończenia obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Klub Sportowy „Viktoria” Płock we współpracy z NSZZ „Solidarność” zorganizował Narodową Sztafetę Wolności i Solidarności im. Jana Pawła II. W rocznicę wyborów czerwcowych - 4 czerwca - Sztafeta wyruszyła z Płocka do Zakopanego. Z kolei 5 czerwca uczestnicy na rowerach wyruszyli w trasę z Zakopanego (Krzyż na Giewoncie) do Gdańska (Plac Solidarności – Pomnik Poległych Stoczniowców 1970), gdzie dotarli 14 czerwca.

Inicjatorem przedsięwzięcia był Leszek Brzeski, płocki samorządowiec, nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych w Płocku, prezes KS „Viktoria” Płock oraz działacz NSZZ „Solidarność”, który w przeszłości podejmował wiele podobnych inicjatyw. Wraz z nim w drogę ruszyło trzech jego siedemnastoletnich uczniów. Łącznie pokonali około 1000 km.

Trasa Narodowej Sztafety Wolności i Solidarności im. Jana Pawła II prowadziła zarówno historycznym szlakiem związanym z dziejami Polski – odzyskaniem niepodległości w 1918 r., walką o wolną Ojczyznę w czasie II wojny światowej i w okresie PRL – jak również śladem wydarzeń, symboli i postaci ważnych dla NSZZ „Solidarność”, w tym Papieża Jana Pawła II.

Dziś uczestnicy Sztafety dotarli do Gdańska, gdzie przy Pomniku Poległych Stoczniowców powitał ich przewodniczący Solidarności Piotr Duda, któremu Leszek Brzeski przekazał symboliczną pałeczkę i pamiątkową koszulkę. Podziękował też wszystkim działaczom „S”, którzy pomagali im na trasie.

Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym ofiary wydarzeń Grudnia 1970 przewodniczący Solidarności Piotr Duda zaprosił uczestników sztafety do historycznej Sali BHP, gdzie opowiedział młodzieży o najważniejszych dla NSZZ „Solidarność” wydarzeniach, które rozgrywały się na terenie Stoczni Gdańskiej.

– Dziękuję Wam za inicjatywę i zaangażowanie. Rekreacja to jedna rzecz, ale jest jeszcze historia naszego Narodu i ludzi, dzięki którym możemy żyć dziś w wolnym, demokratycznym kraju - to właśnie zasługa tych, którzy w 1980 roku protestowali w całym kraju. W każdym zakątku naszego kraju tworzyła się Solidarność, a każdy Polak chciał wówczas tego samego – wolności. Dziś w tym wolnym kraju żyjemy i dziękuję wam, że stanęliście w szranki i podjęliście to wyzwanie. Wracajcie szczęśliwie do domów – powiedział szef Solidarności Piotr Duda do uczestników Sztafety.

Sztafeta ruszyła spod Giewontu, gdzie jej uczestnicy przybyli w związku z 25. rocznicą pobytu Jana Pawła II na Podhalu. Dzień wcześniej zdobyli tenże szczyt. Później udali się do Krakowa, gdzie odwiedzili Wawel i znajdujący się u jego podnóża Krzyż Katyński. Następnie przybyli do Katowic, gdzie odwiedzili Pomnik Powstańców Śląskich, kopalnię „Wujek”, a na placu NSZZ „Solidarność”, przed głównym budynkiem kopalni – pomnik poległych górników. W Częstochowie udali się na Jasną Górę. Kolejnym punktem była Warszawa, gdzie byli przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed grobem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W Płocku byli pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz Jana Pawła II, gdzie złożyli kwiaty. Sztafeta przejechała też przez Grudziądz, by ostatecznie dotrzeć do Gdańska.

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.