Menu

Licealiści z Gdyni z wizytą w Archiwum KK

fot. msz fot. msz

9 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji uczniowie klas humanistycznych z 6 Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni odwiedzili Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Uczniowie dwóch klas trzecich o profilu humanistycznym z 6 Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni odwiedzili dziś Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Oprowadzani przez pracowników mogli zobaczyć ogólnodostępną Czytelnię Akt Historycznych, a także specjalistycznie wyposażone sale, w których przechowywane są niezliczone ilości materiałów archiwalnych, takich jak: akta krajowych i zagranicznych struktur NSZZ „S”,, kolekcje materiałów historycznych dotyczących strajków i wydarzeń z czasów PRL, prywatne korespondencje działaczy związkowych z lat ’80, ponad 2,5 tysiąca ulotek i plakatów z drugiej połowy XX wieku, ponad 20 tysięcy fotografii, negatywów, matryc drukarskich, ale też taśmy z nagraniami dźwiękowymi i video dotyczące „Solidarności”.  

Na odwiedzających archiwum zrobiło spore wrażenie: - To niesamowite, że możemy zobaczyć np. oryginalne dokumenty z sierpnia 1980 roku z odręcznymi podpisami takich osób jak Lech Wałęsa czy Anna Walentynowicz. Dzięki istnieniu miejsc takich jak to możemy dotknąć historii. – mówili nam licealiści. Dzięki takim dniom otwartym młodzież może przekonać się jak archiwa wyglądają od środka ale też wiele nauczyć się od pracowników, którzy w profesjonalny sposób opowiadają zarówno o zbiorach, które przechowują i opracowują, ale też o tym jak ich praca wygląda na co dzień. – Dla archiwisty miejsca zawsze jest za mało – opowiadał uczniom Łukasz Grochowski, wieloletni pracownik Archiwum Komisji Krajowej. – Już teraz, gdyby ustawić te teczki, które mamy na regałach obok siebie, będą zajmować co najmniej kilkaset metrów długości! Tysiące dokumentów zostało już opracowanych, ale ciągle dochodzą nowe. Praca nad ich opisaniem i przyporządkowaniem i umiejscowieniem to zajęcie na wiele, wiele lat.

Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zaprasza nie tylko młodzież i nie tylko w dni takie jak dziś! Czekamy na Was od poniedziałku do czwartku w godzinach 9:00-15:30 (najlepiej po uprzednim zapisaniu się telefonicznie). Apelujemy też, aby osoby będące w posiadaniu dokumentów o wartości historycznej dotyczących „S” przekazywały je do naszych zbiorów, gdzie zostaną odpowiednio zabezpieczone przed zapomnieniem.

msz

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.