Menu

Agata Kornhauser-Duda: Jeszcze raz składam ogromne podziękowania członkom NSZZ „Solidarność”

To była niezwykle wzruszająca wizyta. Naszych gości z Ukrainy odwiedziła w ośrodku w Spale pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Spotkała się przede wszystkim z kobietami i dziećmi, uchodźcami wojennymi. Odbyła się też ważna rozmowa z kierownictwem związkowego ośrodka oraz szefem Solidarności Piotrem Dudą.
 

Było mnóstwo uśmiechów, wiele ważnych rozmów, słów wsparcia i niespodzianka przygotowana przez dzieci dla pierwszej damy Agaty Kornhauser-Duda, która w sobotę odwiedziła ośrodek Solidarności w Spale. Przebywa tam 217 kobiet z dziećmi, które uciekły przed wojną z Ukrainy.

W rozmowach przeważała troska o tych, co pozostali i walczą za ojczyznę, o zdrowie i kondycję dzieci i ogromna tęsknota, przeplatana z rozpaczą.

– Dramatyczne okoliczności, które sprowadziły tu mieszkańców Ukrainy, obawy o przyszłość i troska o pozostawionych w Ukrainie bliskich towarzyszą uchodźczyniom każdego dnia. Modląc się o koniec wojny i powrót do dawnego życia, dziękujemy za solidarność i wspaniałą postawę wszystkich Polaków. Nie wiem, co byśmy zrobiły – mówiły Pani Prezydentowej uchodźczynie.

– Walczycie o pokój nie tylko dla swojej ojczyzny, ale dla całej Europy i świata – mówiła pierwsza dama. – Proszę was, drogie Panie, abyście znalazły w sobie siłę dla dzieci i walczących w kraju mężczyzn. Ukraina wyjdzie z tego silniejsza, silniejsza niż wcześniej.

Małżonka prezydenta zwiedziła ośrodek, została nawet zaproszona do pokoi, gdzie rozmowom nie było końca.

Podczas spotkania z kierownictwem ośrodka i przewodniczącym Piotrem Dudą Agata Kornhauser-Duda dziękowała przede wszystkim Solidarności.

– Jeszcze raz składam ogromne podziękowania członkom NSZZ „Solidarność” za ich wsparcie, wszelką pomoc, dziękuję pracownikom ośrodka i wolontariuszom – powiedziała. Jestem dumna z postawy wszystkich Polaków. Jest to dla mnie wzruszające, że nasz naród tak wspaniale się zachował.

– Pani wizyta jest również ważnym wsparciem dla Solidarności – powiedział Piotr Duda. – Pomoc, której udzielamy, jest jak na nasze możliwości ogromna. Solidarność oprócz Spały przekazała dla uchodźców również ośrodek w Jarnołtówku, wspólnie z regionem gdańskim i wojewodą pomorskim uruchomiła punk rejestracyjny w Gdańsku, utworzyła specjalne konto, na które członkowie Związku wpłacają pieniądze, regiony, branże i organizacje zakładowe organizują zbiórki i wysyłają transporty z pomocą na Ukrainę – wyliczał przewodniczący.

Na koniec dzieci przygotowały niespodziankę artystyczną.

Galerię z wizyty, autorstwa Marcina Żeglińskiego, fotoreportera „Tygodnika Solidarność”, można zobaczyć na naszym profilu Fb >>>

ml

 

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.