Menu

Piotr Duda: Solidarność stoi murem za polskim mundurem

Piotr Duda: Solidarność stoi murem za polskim mundurem fot. M.Żegliński

21 listopada z inicjatywy NSZZ „Solidarność odbyła się msza święta w intencji służb strzegących granicy. W bazylice św. Brygidy w Gdańsku modliło się wiele osób, w tym przedstawiciele związku. Po uroczystości poprosiliśmy przewodniczącego Komisji Krajowej „S” o krótki komentarz nt. sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Dziś Solidarność wspiera modlitwą polskich żołnierzy i funkcjonariuszy na granicy. To było chyba oczywiste dla związku, by stanąć po stronie polskich żołnierzy?

– Na pewno tak, Solidarność stoi murem za polskim mundurem. W 1980 r. to Solidarność rozpoczęła marsz ku wolności. Dziś żyjemy w wolnej i niepodległej ojczyźnie, ale jak widać, trzeba stanąć na wysokości zadania i zmierzyć się z zagrożeniem, nie tylko związanym z pandemią COVID-19, ale także zagrożeniem na wschodniej granicy i się przed nim obronić. Dlatego dziś jesteśmy solidarni ze wszystkimi polskimi funkcjonariuszami Straży Granicznej, wojskiem, policją i wszystkimi innymi służbami, które bronią naszej granicy. Nie wyobrażam sobie, by tu zabrakło Solidarności jako związku zawodowego, w tym bastionie Solidarności i tak jak w 1980 r. modlimy się za tych wszystkich, którzy bronią Polski, naszych granic i za ich rodziny, bo to bardzo trudny czas dla nich wszystkich.

Wiemy, że są w Polsce osoby, które krytykują polskich żołnierzy i funkcjonariuszy na granicy. Czy można do nich jakoś przemówić?

– Dziś właśnie modlimy się o tą solidarność. Chodzi o to, żebyśmy wszyscy wyciągali wnioski z historii. Niestety niektórych jak widać, czy to modlitwą, czy innymi staraniami, nie da się nawrócić i przekonać. Ja mówię krótko: dzisiaj wszyscy ci, którzy wspierają polskich żołnierzy na granicy białoruskiej są patriotami, a ci, którzy robią zupełnie coś innego, chociażby w naszym parlamencie, są zwykłymi zdrajcami.

Rozmawiał Konrad Wernicki

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.