Menu

Duda do Kamińskiego: Niedopuszczalne, żeby mur graniczny budowano z białoruskiej stali

– Na każde 1000 ton stali sprzedawanej na polskim rynku, aż 800 ton, czyli 80 proc. pochodzi z importu! Co istotne dominują tu trzy kraje, z których stal jest sprowadzana: Rosja, Białoruś i Ukraina. Już samo to jest szokujące, że otwieramy nasze rynki dla krajów wrogich wobec Polski, takich jak Rosja i Białoruś. Natomiast jeszcze bardziej szokujące byłoby, gdyby polski mur graniczny przeciwko agresji Białorusi, budowany był z białoruskiej lub rosyjskiej stali! – napisał w liście otwartym do ministra Mariusza Kamińskiego, szef „Solidarności” Piotr Duda. To reakcja na pojawiające się informacje o zapytaniach ofertowych firm, które współpracują z Rosją i Białorusią.

– Sprawa nie jest wydumana, bo dochodzą do nas potwierdzone sygnały, że już pojawiają się zapytania ofertowe firm, które parają się współpracą z firmami ze wspomnianych powyżej kierunków, oferując dumpingowe ceny z obszarów nieobjętych podatkami, opłatami za emisję CO2 i wykorzystujących pracę niewolniczą, m.in. więźniów politycznych – czytamy w liście.

Przewodniczący przywołuje tu dane publikowane przez Hutniczą Izbę Przemysłowo-Handlową, według których przez ostatnie siedem miesięcy na każde 1000 ton stali sprzedawanej na polskim rynku, aż 800 ton, czyli 80 proc. pochodziło z importu! Co istotne dominują tu trzy kraje, z których stal jest sprowadzana: Rosja, Białoruś i Ukraina.

- Już samo to jest szokujące, że otwieramy nasze rynki dla krajów wrogich wobec Polski, takich jak Rosja i Białoruś. Natomiast jeszcze bardziej szokujące byłoby, gdyby polski mur graniczny przeciwko agresji Białorusi, budowany był z białoruskiej lub rosyjskiej stali!

Podpisana przez prezydenta specustawa o budowie muru na granicy z Białorusią przewiduje realizację tej inwestycji w ramach uproszczonej procedury wyboru wykonawcy i dostawcy materiałów. Dlatego według szefa Związku ważna jest transparentność i wybór polskich wykonawców tej strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa inwestycji.

– Szanowny Panie Ministrze! Nie wyobrażam sobie, aby tę inwestycję realizowano inaczej niż      w oparciu o polskie huty i polskich wykonawców. Najlepiej spółek skarbu państwa, które gwarantują dochowanie wysokich standardów jakościowych oraz – mówiąc ogólnie – wysokich standardów tajemnicy realizacji projektu. Tym bardziej, że są do takich przedsięwzięć doskonale przygotowane – uzasadnia przewodniczący.

I na koniec deklaruje. – W imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” wyrażam głębokie i stanowcze przekonanie, że Pan Minister tak jak my nie dopuści do innej realizacji projektu, jak w oparciu o polskie firmy i polskich pracowników, wykorzystując pieniądze polskiego podatnika dla bezpieczeństwa Ojczyzny oraz dobra polskiego rynku pracy. „Solidarność” w każdym razie zrobi wszystko, aby do tego nie doszło – pisze przewodniczący Piotr Duda

ml

 

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.