Menu

Piotr Duda: Wybór nowego RPO jest sprawą niezwykle pilną

Piotr Duda: Wybór nowego RPO jest sprawą niezwykle pilną fot. DJ

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda spotkał się dzisiaj w kancelarii sejmu z Marszałkiem Sejmu Elżbietą Witek. Wśród tematów najważniejszy dotyczył kandydata na Rzecznika Prawo Obywatelskich. Szef Związku przekazał stanowisko popierające kandydaturę prof. Piotra Wawrzyka oraz ocenił jako niedopuszczalne przeciąganie w czasie procedury wyboru.
 

- „Solidarność” za niedopuszczalny uznaje przedłużający się stan niewyłonienia przez Polski Parlament Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO stoi na straży wolności, praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na straży realizacji zasady równego traktowania – przywołał Piotr Duda pani Marszałek fragment stanowiska Związku.

Zwrócił też uwagę, że nierozerwalnie z tych praw wywodzić należy prawo do godności pracowników, prawa pracownicze, równość w stosunkach pracy, prawo do zrzeszania się oraz zakaz dyskryminacji.

- To dlatego zdaniem Związku wybór nowego rzecznika jest niezwykle ważny i pilny – ocenił.


Podczas spotkania omawiano również sprawy natury ogólnej, jak relacje „Solidarności” z Kancelarią Sejmu, czy funkcjonowanie jej przedstawicieli w procesie legislacyjnym. Ważnym wątkiem były również kwestie walki z pandemią i przedłużającego się lockdownu, który staje się coraz większym zagrożeniem dla miejsc pracy.

ml

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.