Menu

Szkoły uchylają drzwi, hotele i restauracje nadal puste

Od dzisiaj, 18 stycznia br. do szkół wracają uczniowie klas I-III. Po 18 stycznia do 31 stycznia utrzymane zostaną wszystkie z dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych. Ostatnie odmrożone mają zostać branże gastronomiczna i hotelarska. Według niektórych doniesień mogą one zostać otwarte dopiero pod koniec marca br.

– Szkody związane z nieprzebywaniem dzieci klas I-III w normalnej grupie rówieśniczej, w normalnym, tradycyjnym trybie edukacyjnym, to jest koszt, który nie równoważyłby w tej chwili tego ryzyka, którego nie oceniamy zbyt wysoko. To, że mamy do czynienia ze stabilizacją, to pamiętajmy, że to jest stabilizacja na wysokim poziomie 10 tys. zachorowań – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

W poniedziałek rozpoczęły się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli. Mogą się im poddać pracownicy szkół podstawowych, nauczyciele szkół specjalnych i pracownicy obsługi administracyjnej szkół. Nauczyciele będą mogli skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19 w etapie I. Mają się one rozpocząć 15 stycznia br. Nauczyciele wczesnoszkolnej edukacji, czyli klas I-III szkół podstawowych mają być przetestowani na obecność koronawirusa jeszcze przed zakończeniem ferii zimowych do 15 stycznia 2021 r. Badania są dobrowolne i bezpłatne.

Od 11 stycznia 2021 r. – testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Mogą się na nie zgłosić nauczyciele, a także obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, pracownicy sekretariatu, personel pomocniczy, odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, sprzątający i wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie.

Tyle, że nauczyciele stoją w kolejce do szczepień wraz z seniorami i służbami mundurowymi. Do 12 stycznia br. zaszczepiono około 257 tysięcy osób. W I grupie czeka na szczepienie ponad 9 milionów seniorów i około 510 tys. nauczycieli w szkołach, 90 tys. nauczycieli akademickich, po 100 tys. policjantów i żołnierzy zawodowych oraz ponad 50 tys. celników, strażaków i strażników miejskich. Szczepienia potrwają w tej grupie zapewne czerwca br.

Blisko 200 tys. nauczycieli wyraziło chęć przeprowadzenia testu na obecność COVID-19. Testy będą wykonywane metodą RT-PCR, w sanepidach oraz w punktach drive thru.
O ile nauczyciel nie ma objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania.

Główne obostrzenia to:
– Hotele są dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych. Otwarte są hotele pracownicze
– Zamknięte stoki narciarskie
– Zamknięte galerie handlowe poza sklepami spożywczymi, drogeriami, aptekami, sklepami z książkami i prasą oraz wielkopowierzchniowymi sklepami meblowymi
– Osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie
– Infrastruktura sportowa jest dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego
– W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób
Zakaz organizacji wesel, komunii i styp
– Zamknięte są siłownie, kluby fitness i aquaparki
– Zamknięte są restauracje i bary, posiłki mogą być wydawane na wynos
– Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian
– W sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m kw. pomieszczenia
– W sklepach od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 obowiązują tzw. godziny dla seniorów i dobrze byłoby, gdyby seniorzy w tych godzinach robili zakupy.

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.