Menu

"Solidarność" pamiętała o ofiarach Smoleńska

W pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej Polacy uczcili  pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony i 94 innych ofiar. Podczas uroczystości w Krakowie, Warszawie i wielu innych miastach Polski nie zabrakło przedstawicieli NSZZ „Solidarność”.

Na zaproszenie metropolity krakowskiego ks. kard. Stanisława Dziwisza członkowie naszego związku, w tym przewodniczący Piotr Duda i członkowie prezydium KK, uczestniczyli w uroczystej mszy św. na Wawelu. - Wasz ból był i jest naszym wspólnym bólem. Wasza nadzieja jest naszą nadzieją - zapewnił zebranych kapłan. - Niech nas zespoli wspólna modlitwa. Niech ona będzie większa od wszelkich różnic i podziałów, także politycznych, jakże ulotnych i pozbawionych głębszego sensu w obliczu ostatecznych spraw życia i śmierci - mówił kard. Dziwisz.

- Nasza ojczyzna potrzebuje ludzi o światłych umysłach i gorących sercach, gotowych troszczyć się ofiarnie o dobro wspólne i podjąć służbę dla społeczności. Wielu z tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem, wybrało taką drogę. Najlepszą formą uczczenia ich pamięci jest podjęcie prac i zadań, których oni sami nie dokończyli - podkreślił metropolita krakowski.

W Krakowie o 8.41 – dokładnej godzinie zeszłorocznej katastrofy -  zabrzmiały syreny alarmowe i kościelne dzwony. Tuż przed godz. 10 przed uroczystością na Wawelu bił dzwon Zygmunta, który odzywa się podczas świąt kościelnych i w najważniejszych dla Polaków chwilach.

Rano w Warszawie na Lotnisku Wojskowym Okęcie - skąd TU-154M wystartował w swój ostatni lot - odbyło się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem rodzin ofiar. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego przedstawiciele władz złożyli wieniec i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy. Głównym punktem oficjalnych obchodów była uroczystość przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na warszawskich Powązkach. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz i bliscy rodzin ofiar katastrofy. W Pałacu Kultury i Nauki zainaugurowano Ruch Społeczny im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Rocznicowe obchody, również z udziałem członków NSZZ „Solidarność”, odbywały się w niedzielę w wielu innych miastach Polski. W Poznaniu po uroczystej mszy w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela jej uczestnicy przeszli pod pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy. Jej ufundowanie współfinansowały wielkopolskie komisje zakładowe „Solidarności”. W Łodzi związkowcy z NSZZ „Solidarność” złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katyńskich. W Jastrzębiu Zdroju, przy legendarnym kościele „na górce” została odsłonięta tablica w hołdzie ofiarom katastrofy, ufundowana przez tamtejsze organizacje związkowe.

Dział Informacji KK, fot. Marcin Raczkowski (ZR Dolny Śląsk)


 
 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.