Menu

Zrewidowana Europejska Karta Społeczna: wnioski z seminarium

21 kwietnia Komisja Krajowa NSZZ Solidarność przy współpracy z Zakładem Prawa Pracy i Prawa Socjalnego UAM zorganizowała seminarium zatytułowane: „Strategia ratyfikacji Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej: błyskawiczna operacja czy długi marsz?” . Informowaliśmy o tym tutaj.

– Referaty wygłoszone podczas seminarium pozwolą na dalszą dyskusję w Zespole Międzynarodowym RDS – komentuje Barbara Surdykowska, ekspert KK Solidarności. – Dyskusja pokazała, że równie problematyczne jak przyjęcie nowych zobowiązań zawartych w ZEKS jest respektowanie tych już przyjętych przez Polskę w ramach ratyfikacji Europejskiej Karty Społecznej. Wskazuje na to przykładowo wystąpienie dr Anny Redy- Ciszewskiej. Potrzebne są więc działania kompleksowe rządu i partnerów społecznych – dodaje ekspert.

Europejska Karta Społeczna została uchwalona w 1961 r. jako podstawowy dokument Rady Europy, tworzący ramy systemu ochrony praw społeczno-ekonomicznych obywateli na naszym kontynencie. W 1996 r. osiągnięto porozumienie dotyczące uchwalenia Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej, która - obok przeformułowania niektórych postanowień EKS wprowadziła 8 nowych postanowień w tym takie jak prawo do ochrony przed ubóstwem i marginalizacją społeczną czy prawo do mieszkania. ZEKS stanowi najbardziej postępową i nowoczesną umowę międzynarodową z zakresu praw człowieka drugiej generacji. Polska podpisała ZEKS w 2005 r., lecz wciąż nie zdecydowała się na jej ratyfikację.

bs
 

W załącznikach tezy wystąpień Prelegentów:

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.