Menu

Co trzeci Polak zmienił pracę od początku roku

Co trzeci Polak zmienił pracę od początku roku fot.W.Obremski
29 procent Polaków zmieniło pracę lub zajmowane stanowisko od początku roku, wynika z badania "Monitor Rynku Pracy" prowadzonego przez Randstad. 44 procent pracowników deklaruje, że głównym powodem zmiany pracy jest poprawa jej warunków. To  najwyższy procent w skali badanych krajów Europy.
 
 
Najważniejszą przyczyną zmiany pracy było znalezienie lepszych warunków zatrudnienia - było to główną motywacją dla prawie połowy pracowników. Inne powody to m.in. osobiste pragnienie zmiany (26 procent) oraz zmiany w strukturze firmy  (26 procent).
 
Jednocześnie 37 procent zadeklarowało, że obawia się utraty pracy w najbliższym półroczu - to wzrost o 7 punktów procentowych od badania sprzed kwartału. Ryzyko utraty pracy jako duże określa 12 procent osób przy 9 procentach w poprzedniej edycji.
 
Mimo niepewności co do utrzymania pracy, aż 72 procent pracowników badanych jest przekonanych o tym, że w ciągu półrocza może znaleźć nową, podobną do obecnej pracę, a 77 procent - jakiegokolwiek zatrudnienia. Jedynie 12 procent aktywnie szuka nowego miejsca pracy; dalsze 20 procent rozgląda się mniej zobowiązująco - szuka ciekawej oferty.
 
Wśród badanych w krajach europejskich Polacy są najsilniej przekonani o tym, że nadeszły złote czasy dla pracowników w wieku 18-30 lat, o których pracodawcy będą rywalizować - wynika z raportu.
 
Monitor Rynku Pracy jest kwartalnym sondażem realizowanym w 34 krajach Europy, Azji, Australii, Ameryki Północnej i Południowej, prowadzonym w Polsce od 2010 r. w drodze ankiet on-line. Randstad ankietowało w maju i czerwcu 833 osób w wieku od 18 do 65 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu bez osób samozatrudnionych. W całym badaniu bierze udział ok. 14 tys. osób.
 
hd
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.