Menu

Zdarzyło się w 2015 - cz. 2 Wyróżniony

Zdarzyło się w 2015 - cz. 2 Fot. Marcin Żegliński

Dzisiaj druga część wydarzeń mijającego roku.

 

Lipiec

1 – Z Lublina ruszył 26. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków. Na starcie pięcioetapowego wyścigu stanęło 114 kolarzy z 19 ekip. Wygrał go Holender Johim Ariesen, na mecie w Łodzi, kończącej wyścig również finiszował jako pierwszy.

10 – Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego trafiła do Senatu. W posiedzeniu udział brał Piotr Duda.

13 – Piotr Duda i minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz odwiedzili w Izdebnej dzieci przebywające na koloniach zorganizowanych przez Fundację na Rzecz Zdrowia Dzieci i Młodzieży Śląsko-Dąbrowskiego im. Grzegorza Kolosy.

 

Sierpień

3 – Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Radzie Dialogu Społecznego, kończąc tym samym proces legislacyjny. To wielki sukces „Solidarności” - ogłosił szef Związku Piotr Duda.

7 – Prezydent elekt Andrzej Duda złożył przed zgromadzeniem narodowym przysięgę i formalnie objął urząd Prezydenta RP.

13 – Abp Sławoj Leszek Głódź skończył 70 lat

14 – Kilka tys. uczestników zgromadziło obchodzone po raz trzeci „Święto Sali BHP”.

15 – W Gdańsku odsłonięty został pomnik Anny Walentynowicz. Stanął przy skwerze jej imienia. Tego dnia rozegrany został również Polpharma Maraton Solidarności, którego zwycięzcą został Kenijczyk Joel Maina Mwangi. Na starcie 21. maratonu stanęło 806 zawodników z 26 państw.

27-28 – W Gdańsku odbyło się dwudniowe posiedzenie Komisji Krajowej.

28 – Chris de Burgh i Piotr Duda spotkali się z dziennikarzami na dzień przed Festynem Solidarność Pokoleń. Irlandzki muzyk zagra koncert kończący wielką imprezę z okazji 35-lecia powstania Solidarności.

29 – Piotr Duda, minister Małgorzata Omilanowska i szef ECS Basil Kerski odsłonili na historycznej Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej tablicę „Znak Dziedzictwa Europejskiego”.

29 – Z okazji 35. rocznicy powstania „Solidarności” na placu Solidarności odbyła się wielotysięczna manifestacja. W proteście wziął udział m.in. Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz.

29 – Ponad 50 tys. uczestników zgromadził festyn z okazji 35-lecia powstania NSZZ „Solidarność”. Na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej stanęły dwie sceny. Na scenie piknikowej zagrały m.in. Papa D i Boney'M, na scenie głównej realizowany wspólnie z TVP koncert „My Naród”, w którym zagrało kilkunastu wykonawców polskiej sceny muzycznej. W finale blisko dwugodzinny koncert zagrał Chris de Burgh. Gościem Festynu był Prezydent Andrzej Duda.

31 – Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się w Gdańsku obchody 35. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Uroczystości rozpoczęła msza święta w bazylice pw. Świętej Brygidy, później składano kwiaty pod Bramą nr 2. Całość zakończyło spotkanie z Prezydentem na Sali BHP.

31 – W TVP1 wyemitowany został koncert „My Naród”

 

Wrzesień

6 – Kompromitacją zakończyło się referendum zainicjowane przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Frekwencja wyniosła 7,8 proc. uprawnionych do głosowania.

8-9 – Odbyło się Goniądzu XIII Forum Prawników Związkowych. To cykliczne spotkanie związkowych ekspertów, mające na celu wymianę doświadczeń i wypracowywanie rozwiązań w zakresie prawa, którymi zajmuje się „Solidarność”.

11 – Tego dnia weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego. Tym samym zakończył się ponad dwuletni okres batalii o nową instytucję dialogu trójstronnego, która zastąpiła dotychczasową Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych.

19-20 – Na Jasnej Górze odbyła 33. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy. Do Częstochowy przybyło kilkadziesiąt tys. związkowców z całej Polski.

23 – NSZZ „Solidarność” złożyła do prokuratora generalnego doniesienie o popełnieniu przestępstwa w związku z trybem wprowadzenia rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej

 

Październik

6 – W Katowicach Piotr Duda rozpoczął internetową kampanię społeczną „Solidarności” - „Sprawdzam Polityka”.

9 – W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się międzynarodowe seminarium EZA poświęcone doradztwu zawodowemu.

18-19 – Na tamie we Włocławku, w kościele Św. Stanisława Kostki w warszawskim Żoliborzu oraz w Górsku k/Bydgoszczy odbyły się uroczystości 31. rocznicy zamordowania bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

22 – Prezydent Andrzej Duda powołał Radę Dialogu Społecznego. RDS na swojego pierwszego przewodniczącego wybrała przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudę.

22-23 – W Płocku odbyło się dwudniowe posiedzenie Komisji Krajowej. KK zdecydowała m.in. o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenia ministra Mariana Zembali.

25 – PiS zdecydowanym zwycięzcą wyborów parlamentarnych. Koalicja zjednoczonej prawicy pod przywództwem PiS zdobyło 236 mandatów do Sejmu i 61 do Senatu, dające jej po raz pierwszy po 1989 roku samodzielną większość.

26- 3 312 842 odsłon strony www.sprawdzampolityka.pl w ciągu 18 dni, to efekt kampanii „Solidarności” - „Sprawdzam Polityka”.

 

Listopad

5 – Zmarł Czesław Kiszczak, jeden z głównych architektów stanu wojennego. Miał 90 lat.

5 – W CPS Dialog w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego pod przewodnictwem Piotra Dudy.

11 – Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka zginął w wypadku samochodowym. Wracał z prezydenckich uroczystości rocznicy odzyskania niepodległości. Miał 62 lata.

 

Grudzień

3 – Eksperci Komisji Krajowej „Solidarności”: Barbara Surdykowska, Anna Reda-Ciszewska oraz Sławomir Adamczyk, wśród laureatów prestiżowej „Nagrody Zespołowej Rektora Szkoły Głównej Handlowej” za książkę pod red. Jana Czarzastego - „Rokowania zbiorowe w cieniu globalizacji. Rola i miejsce związków zawodowych w korporacjach międzynarodowych”.

4 – Michał Miłosz, dziennikarz Tygodnika Solidarność odebrał od Głównej Inspektor Pracy Iwony Hickiewicz nagrodę „Salus Publica” za zaangażowanie w upowszechnianiu problematyki ochrony pracy.

9-10 – W Gdańsku odbyło się dwudniowe posiedzenie Komisji Krajowej. W drugim dniu członkowie Komisji Krajowej wspólnie z Zarządem Regionu Gdańskiego i pracownikami spotkali się na wigilijnym opłatku, w którym udział wziął Metropolita Gdański, ks. Abp Leszek Sławoj Głódź.

13 – W całym Kraju odbyły się uroczystości rocznicowe 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

14 – Wojciech Buczak, były szef Regionu Rzeszowskiego został „Człowiekiem Roku Tygodnika Solidarność”

15-17 – W Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Elblągu i innych miastach Polski odbyły się uroczystości 45. rocznicy Grudnia 70. W uroczystościach w Gdyni i Szczecinie udział wziął prezydent Andrzej Duda.

ml

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.