Menu

Zdarzyło się w 2015 Wyróżniony

Zdarzyło się w 2015 Fot. Marcin Żegliński

Publikujemy dzisiaj pierwszą część przeglądu wydarzeń mijającego roku. To zestaw informacji z serwisu krajowego naszej strony. Jutro część druga.

Styczeń
1 – Zgodnie z ubiegłoroczną decyzją rządu, płaca minimalna wzrasta do 1750 zł. Rząd nie uwzględnił postulatów związków zawodowych.
4 – Zmarł prof. Edmund Wnuk Lipiński, doradca Solidarności, twórca Instytutu Studiów Politycznych PAN. Miał 71 lat.
15 – W Pałacu Prezydenckim odbyła się gala VII edycji konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Statuetki otrzymało 19 pracodawców.
15 – Zmarł prof. Jerzy Holzer, opozycjonista, wybitny historyk. Miał 84 lata.
16 – W związku z protestami górniczych związków zawodowych w Katowicach odbył się sztab protestacyjny NSZZ „Solidarność”, który ogłosił pogotowie protestacyjne w całym kraju. Konflikt z górnikami będzie konfliktem z całą „Solidarnością” - poinformował szef Związku Piotr Duda.
17 – Ewa Kopacz podpisała porozumienie z górniczymi związkami zawodowymi.

Luty
2 – Dziennikarz Tygodnika Solidarność Krzysztof Świątek otrzymał za tekst „Deale w Generalnej Dyrekcji” honorowe wyróżnienie Nagrody Watergate za dziennikarstwo śledcze.
5 – W Gdańsku odbył się kolejny sztab protestacyjny w sprawie sytuacji na Śląsku, szczególnie w związku z sytuacją w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. W tym dniu odbył się również sztab protestacyjny trzech central związkowych „Solidarności”, OPZZ i Forum ZZ. Związkowcy przyjęli scenariusze akcji wspierających.
11 – Już po raz drugi prof. Marcin Zieleniecki znalazł się wśród 50 najbardziej wpływowych prawników Dziennika Gazety Prawnej. W rankingu tej gazety tym razem zajął 17 pozycję.
20 – W całym kraju w ramach Ogólnopolskich Dni Protestu odbyły się wiece, pikiety i akcje ulotkowe, podczas których związkowcy domagali się od rządu rzetelnego dialogu społecznego.
26 – Dr Jan Szrzedziński, emerytowany pracownik Zakładu Medycyny Sądowej z Białegostoku  został Człowiekiem Roku Tygodnika Solidarność. Dzięki niemu Kościół jest w posiadaniu relikwii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – czytamy w uzasadnieniu.

Marzec
5 – Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy znoszący obowiązek szkolny 6-latków. Wcześniej w 2013 i 2015 większość parlamentarna odrzuciła wnioski (obywatelski i prezydencki) o przeprowadzenie referendum w tej sprawie.
10 – Związkowcy „Solidarności” w całym kraju odwiedzili biura poselskie, przekazując petycje z żądaniem realizacji postulatów zgłaszanych jeszcze podczas ogólnopolskich dni protestów – Dość Lekceważenia Społeczeństwa we wrześniu 2013 r. Jednym z nadrzędnych postulatów był żądanie prawdziwego dialogu społecznego.
20 – Abp ks. Józef Kupny z archidiecezji wrocławskiej decyzją Konferencji Episkopatu Polski został Krajowym Duszpasterzem Ludzi Pracy. Zastąpił odchodzącego na emeryturę ks. Abp Kazimierza Ryczana z diecezji kieleckiej.
24 – Zmarł były dziennikarz Tygodnika Solidarność – dr Witold Kalinowski.
26 – Komisja Krajowa na swoim nadzwyczajnym posiedzeniu w Warszawie ratyfikowała projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. To finał ponad dwuletnich negocjacji i prac nad nową instytucją dialogu trójstronnego mającego zastąpić Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych, w której związki zawodowe zawiesiły swój udział w czerwcu 2013 r.

Kwiecień
1 – W sali Akwen Regionu Gdańskiego odbyło się wspólne spotkanie wielkanocne Komisji Krajowej, Zarządu Regionu Gdańskiego oraz pracowników. W spotkaniu wziął udział Metropolita Gdański ks. Abp Sławoj Leszek Głódź. W tym samym czasie w siedzibie Komisji Krajowej otwarto wystawę obrazów Jana Pawła II autorstwa Waldemara Cieślaka. Artysty amatora z Gdańskiej Stoczni Remontowej.
13 – W 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda złożył na Wawelu hołd parze prezydenckiej.
14 – Archiwum Historyczne Komisji Krajowej otrzymało spuściznę po ekonomiście i doradcy „Solidarności” śp. prof. Stefanie Kurowskim. Był jednym z głównych krytyków tzw. planu Balcerowicza. To ponad 3 metry bieżące akt, pamiątki oraz ponad 500 pozycji książkowych.
16 – Szef Związku Piotr Duda spotkał się z Gdańsku z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą. Kandydat zadeklarował, że celem jego prezydentury będzie naprawa kraju, szczególnie w sferze pracowniczej i społecznej.
21-22 – W Kaliszu odbyło się dwudniowe posiedzenie Komisji Krajowej.
25 – Zmarł prof. Władysław Bartoszewski, były członek Solidarności, polityk, dziennikarz, działacz społeczny i historyk. Więzień Auschwitz, żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego. Miał 93 lata.
27 – W ramach Światowego Dnia Ofiar Wypadków przy Pracy odbyła się we Wrocławiu wspólna konferencja Państwowej Inspekcji Pracy i NSZZ „Solidarność”.

Maj
5 – Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podpisała w Warszawie z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą umowę programową i udzieliła mu oficjalnego poparcia w wyborach prezydenckich. To pierwsza w historii Związku formalna umowa z politykiem w ramach kampanii wyborczej.
10 – Andrzej Duda wygrywa I turę wyborów prezydenckich.
18 – Podczas Europejskiej Nocy Muzeów, historyczną Salę BHP Stoczni Gdańskiej odwiedziło ponad 3 tys. zwiedzających.
24 – Andrzej Duda wygrywa II turę wyborów prezydenckich. Drzwi Pałacu Prezydenckiego będą otwarte – zadeklarował zwycięzca. Potwierdził również zamiar realizacji umowy programowej zawartej z „Solidarnością”.
28 – Otwarcie zbudowanego przez należącą do NSZZ „Solidarność” Fundację Gospodarczą Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Powstała w 1990 roku Fundacja Gospodarcza to jedna z pierwszych w Polsce organizacji pozarządowych wspierających lokalną przedsiębiorczość.

Czerwiec
9 – Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce sekretarz Komisji Krajowej Ewa Zydorek otrzymała z rąk prezesa IPN Łukasza Kamińskiego Krzyż Wolności i Solidarność.
9 – Rząd przyjął projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i skierował go do Sejmu na tzw. szybką ścieżkę.
11 – Dzień wolności podatkowej. To wyliczana przez Centrum im. Adama Smitha symboliczna data kiedy kiedy statystyczny Polak przestaje płacić daniny na rzecz państwa i zaczyna pracować na własny rachunek.
15 – Sąd Apelacyjny w Warszawie skazał prawomocnie Czesława Kiszczaka na 2 lata więzienia w zawieszeniu za udział w „związku przestępczym o charakterze zbrojnym”, który przygotował stan wojenny.
16-17 – Odbyło się dwudniowe posiedzenie Komisji Krajowej w Toruniu.
18 – Sejm przyjął ustawę o Radzie Dialogu Społecznego.

ml

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.