Menu

Jutro TK o związkach zawodowych dla cywilnoprawnych Wyróżniony

Jutro (2 czerwca) w Trybunale Konstytucyjnym rozpatrywana będzie kwestia ograniczenia wolności zrzeszania się w związki zawodowe osób na umowach cywilnoprawnych i osób samozatrudnionych.

"Solidarność" już w 2012 roku uzyskała od Międzynarodowej Organizacji Pracy potwierdzenie, że Polska narusza prawa związkowe w tym zakresie (Przeczytaj: skarga NSZZ „Solidarność” i Rekomendacje MOP).

W dniu jutrzejszym Trybunał zajmie się osobami na umowach cywilnoprawnych z wniosku OPZZ który po sukcesie "Solidarności" na forum międzynarodowym postanowił zwrócić uwagę także na niezgodność art. 2 ustawy o związkach zawodowych z przepisami Konstytucji RP. - Wszystkie osoby pracujące o ile nie są pracodawcami muszą korzystać z wolności koalicji związkowej. Nie może być tak, że osoby na umowach cywilnoprawnych, głównie zlecenia i o dzieło oraz samozatrudnieni, pozbawiani są możliwości zrzeszania w związki zawodowe a tym samym możliwości wpływu na warunki pracy i płacy dotyczące tej grupy zawodowej. Polska stworzyła przepisy związkowe naruszające Konwencje nr 87 i 98 MOP i jutrzejszy wyrok TK na pewno to potwierdzi, podkreśla dr Ewa Podgórska-Rakiel z Zespołu Prawnego KK NSZZ „S”.

ml

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.