Menu

Strajk w Przewozach Regionalnych odłożony

Strajk w Przewozach Regionalnych przełożony na 26 sierpnia - tak zakończyły się wczorajsze rozmowym między komitetem protestacyjnym i zarządem PR.

- Zdecydowaliśmy o zmianie terminu protestu, ponieważ prezes Przewozów Regionalnych nie mogła podjąć decyzji o podpisaniu porozumienia bez zgody rady nadzorczej - mówi Henryk Grymel, przewodniczący Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność". 24 sierpnia po posiedzeniu rady nadzorczej odbędzie się spotkanie zarządu Przewozów Regionalnych z przedstawicielami komitetu protestacyjnego. - Jeśli nie dojdzie do porozumienia, 26 sierpnia zatrzymamy pociągi na 48 godzin - zapowiada Grymel.

W środę, 17 sierpnia we wszystkch województach nie kursowały pociągi Przewozów Regionalnych. Protest został zawieszony na tydzień. Przedmiotem trwającego od miesięcy sporu są wynagrodzenia. Związki zawodowe działające w spółce domagają się ok. 280 zł brutto podwyżki. W trakcie negocjacji zarząd firmy zaproponował wzrost wynagrodzeń o 120 zł. Zdaniem związkowców propozycja zarządu była niezadowalająca, ponieważ w Przewozach Regionalnych nie było podwyżek od 3 lat. Jak tłumaczą, średnie zasadnicze wynagrodzenie maszynisty kolejowego wynosi 1400 - 1600 zł brutto.

Przewozy Regionalne są największym przewoźnikiem pasażerskim w Polsce. Codziennie w całym kraju z usług spółki korzysta ok. 300 tys. osób. W przeprowadzonym w lipcu referendum 98,1 proc. pracowników przy frekwencji przekraczającej 70 proc. opowiedziało się za strajkiem.
 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.