Menu

Stanęły pociągi Przewozów Regionalnych

O północy rozpoczął się 24-godzinny strajk w Przewozach Regionalnych. Na trasę nie wyjechały pociągi we wszystkich województwach.

Protest potrwa 24 godziny a następnie zostanie zawieszony na tydzień. - Jeżeli w tym czasie nie dojdzie do porozumienia, to 24 sierpnia kolejarski komitet protestacyjny ogłosi kolejną akcję strajkową. Tym razem potrwa ona 48 godzin - mówi Stanisław Kokot, rzecznik prasowy Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność". - Strajk przebiega sprawnie, widać że pracownicy są zdeterminowani. Jeszcze dziś wyślemy zarządowi zaproszenie na rozmowy, na jutro na godz 11 - zapowiada Henryk Grymel, szef kolejarskiej "S".

Wczorajsze rozmowy ostatniej szansy między związkami zawodowymi działającymi na kolei a zarządem spółki Przewozy Regionalne nie przyniosły rezultatów. Przedmiotem sporu są wynagrodzenia. Związki zawodowe działające w spółce domagają się ok. 280 zł brutto podwyżki. W trakcie negocjacji zarząd firmy zaproponował wzrost wynagrodzeń o 120 zł. Zdaniem związkowców propozycja zarządu była niezadowalająca, ponieważ w Przewozach Regionalnych nie było podwyżek od 3 lat. Jak tłumaczą, średnie zasadnicze wynagrodzenie maszynisty kolejowego wynosi 1400 - 1600 zł brutto. Dopiero wczoraj zarząd Przewozów Regionalnych zgodził się na podwyżki, jednak nie odniósł się do pozostałych żądań, dotyczących m.in. sposobu funkcjonowania spółki. A bez tego sytuacja w Przewozach Regionalnych nie poprawi się.

Przewozy Regionalne są największym przewoźnikiem pasażerskim w Polsce. Codziennie w całym kraju z usług spółki korzysta ok. 300 tys. osób. W przeprowadzonym w lipcu referendum 98,1 proc. pracowników przy frekwencji przekraczającej 70 proc. opowiedziało się za strajkiem.

Dział Informacji KK, fot. Wojciech Obremski
 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.