Menu

Szef oświatowej "S" po spotkaniu zespołu do sprawy wynagrodzeń: Rząd w ciągu dwóch tygodni prześle nam swoją odpowiedź

fot. pixabay.com fot. pixabay.com
– Rząd zobowiązał się, że w ciągu dwóch tygodni prześle nam swoją odpowiedź i realne możliwości, jakie widzi w budżecie na 2023 rok – przekazał Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” po spotkaniu zespołu do sprawy wynagrodzeń, które odbyło się we wtorek 10 stycznia br.
 
Odbyło się drugie spotkanie zespołu do spraw wypracowania porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Komisją Krajową NSZZ "Solidarność". Zespół został powołany po zawieszeniu Marszu Godności planowanego na 17 listopada. Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się 19 grudnia. Wyznaczono wówczas skład poszczególnych podzespołów i termin ich posiedzeń.
 
Spotkanie zespołu do sprawy wynagrodzeń
 
We wtorek 10 stycznia br. odbyło się spotkanie zespołu do sprawy wynagrodzeń. Jego przebieg skomentował w sieci Ryszard Proksa. Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” powiedział, że w czasie spotkania Solidarność poruszyła cztery podstawowe tematy dotyczące: wzrostu wynagrodzeń w sferze finansów publicznych o 20 proc. w 2023 r., odmrożenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych; wyłączenia dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych z płacy minimalnej; rozwiązania problemu wynagrodzeń w Domach Pomocy Społecznej.
 
– Rząd zobowiązał się, że w ciągu dwóch tygodni prześle nam swoją odpowiedź i realne możliwości, jakie widzi w budżecie na 2023 rok. Spotkanie robocze ma się odbyć tydzień po przesłaniu tych materiałów. Dopiero po tych dokumentach, które otrzymamy do analizy, zbierze się podzespół ds. edukacji i będziemy kontynuować rozmowy płacowe, jak i systemowe – przekazał przewodniczący Ryszard Proksa i dodał, że w czasie spotkania podkreślano, iż sprawa Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych to bardzo duży problem do rozwiązania szczególnie w oświacie.
 
– Przypominam, że głównym postulatem naszego Związku jest zmiana systemu wynagradzania w sferze finansów publicznych, w tym oświaty. Byłaby to również realizacja naszego ostatniego postulatu z porozumienia z 2019 roku, dotyczącego nowego systemu finansowania, w tym wynagradzania pracowników oświaty – zaznaczył szef oświatowej "S".
 
Osiem obszarów negocjacji
 
Przypominamy, że zespół roboczy Rząd-Solidarność ma wypracować porozumienia w ośmiu obszarach: wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych w związku z wysoką dynamiką cen nośników energii i gazu; zmian w systemie polityki energetycznej Polski;  wzrostu wynagrodzeń dla zatrudnionych w sferze finansów publicznych w 2023 roku oraz zmian systemowych w kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej z uwzględnieniem oświaty; odmrożenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych; wyłączenia dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych z płacy minimalnej; zmian systemowych w funkcjonowaniu oraz finansowaniu Domów Pomocy Społecznej; ochrony pracowników podlegających szczególnej ochronie, w tym działaczy związkowych; zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – emerytury stażowe oraz uchylenia wygaszania emerytur pomostowych.
 
www.tysol.pl
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.