Menu

Raport CBOS: Nastroje społeczne w październiku

fot. pixabay fot. pixabay
Jak wynika z najnowszego raportu CBOS Polacy nieznacznie gorzej oceniają sytuację polityczną i gospodarczą w Polsce w październiku w stosunku do poprzedniego miesiąca.
 
W październiku 68% badanych (wzrost o 2 punkty procentowe) negatywnie postrzega kierunek, w jakim zmierza sytuacja w Polsce, a mniej niż co piąty ocenia go pozytywnie (19%, spadeko 1 punkt). O 1 punkt zmniejszył się również udział ankietowanych, którzy nie mają zdania na ten temat (13%).
 
W kontekście przewidywań zmniejszył się (o 2 punkty procentowe, do 55%) udział osób prognozujących pogorszenie oraz zakładających utrzymanie status quo (o 2 punkty, do 21%), a wzrósł odsetek spodziewających się poprawy sytuacji w Polsce w ciągu najbliższego roku (o 1 punkt, do 12%).Więcej niż co dziesiąty badany nie ma zdania w tej kwestii (11%, wzrost o 2 punkty).
 
Oceny sytuacji politycznej zmieniły się w bardzo niewielkim stopniu. Nadal ponad połowa badanych postrzega ją źle (52%, spadek o 1 punkt procentowy), a jedna czwarta uważa, że jest ona „ani dobra, ani zła” (25%). O 1 punkt (do 14%) zmniejszył się udział oceniających obecną sytuację polityczną jako dobrą i o tyle samo wzrósł niemających zdania w tej sprawie (8%).
 
Oceny sytuacji gospodarczej są bardzo zbliżone do tych, które zarejestrowaliśmy we wrześniu. Nie zmienił się udział osób zadowolonych (18%), a o 1 punkt procentowy ubyło zarówno niezadowolonych z kondycji polskiej gospodarki (do 53%), jak i oceniających ją przeciętnie (do 23%). Pięć na sto osób nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii (wzrost o 1 punkt).
 
Obserwowany od kwietnia tego roku wzrostowy trend negatywnych ocen sytuacji gospodarczej w kraju w ostatnim miesiącu wyhamował. Mimo to od ponad roku nie obserwowaliśmy tak wysokiego udziału złych ocen jak we wrześniu (54%) i w październiku (53%). We wrześniu 2021 roku odsetek ten był o 20 punktów procentowych niższy (33%).
 
źródło: CBOS / kk
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.