Menu

Siła przetargowa pracowników na rynku pracy

Siła przetargowa pracowników na rynku pracy fot.pixabay.com

Wartość Wskaźnika Rynku Pracy zbliżyła się do minimum notowanego na początku 2020 r. – poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w danych opublikowanych 28 grudnia br. Skala spadku wskaźnika jest trzykrotnie większa niż w listopadzie. To, zdaniem ekonomistów, oznacza poprawę siły przetargowej pracowników na rynku pracy – informuje portal money.pl.

Jak wynika z analizy BIEC brakuje rąk do pracy. Pracownicy zyskują coraz większą siłę przetargową. Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informuje z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia. W grudniu br. zmalał on w porównaniu do listopada br. o 1,5 punktu. Skala spadku była trzykrotnie większa niż przed miesiącem i silniejsza niż przed rokiem, a jego wartość absolutna zbliżyła się do minimum, ostatnio odnotowanego na początku 2020 r.

– Oznacza to przesunięcie rynku pracy w kierunku rynku pracownika, a tym samym poprawę siły przetargowej pracowników na rynku pracy – stwierdził po analizie BIEC.  

Zdaniem ekspertów nie da się odwrócić w krótkim okresie tendencji na rynku, czyli braku rąk do pracy, szczególnie tych wykwalifikowanych. Dla wielu firm jedynym rozwiązaniem stanie się inwestowanie w nowoczesne technologie zastępujące pracę człowieka (dyktatura robotów). Do tego jednak potrzeba sprzyjającego klimatu inwestycyjnego, a ten jest słabszą stroną naszej gospodarki.

BIEC zwróciło uwagę, że stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie 2021 r. zmalała w ujęciu miesięcznym o 0,1 punktu proc. i wyniosła 5,4 proc.

W listopadzie w porównaniu do października br. o blisko 8 proc. wzrosła liczba osób bezrobotnych, które wyrejestrowały się z urzędów pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia. W okresie ostatnich dwóch lat jedynie dwukrotnie odnotowano drastyczne zmniejszenie liczby wychodzących z bezrobocia z efekcie znalezienia pracy – zaznacza BIEC: w okresie kwiecień-maj 2020 r. i styczeń-luty 2021 r.  

W listopadzie br. w porównaniu do października br. w urzędach pracy zarejestrowano o ponad 30 proc. więcej ofert pracy, a rok do roku o 40 proc.

Na wzrost liczby ofert pracy, jak dodano, wskazuje też Barometr Ofert Pracy, rejestrujący zmiany w ilości ogłoszeń o zatrudnieniu publikowanych w internecie.   

Analitycy zauważyli, że plany zatrudnieniowe ankietowanych menedżerów firm oraz oceny ogólnej sytuacji gospodarczej systematycznie pogarszały się w ostatnim czasie. Dodali, że spadek wielkości zatrudnienia prognozują głównie firmy małe, a duże zapowiadają wzrost zatrudnienia. Największe wzrosty zapowiadają przedsiębiorstwa związane z przemysłem energetycznym, producenci mebli oraz pozostałego sprzętu transportowego. Największe spadki wielkości zatrudnienia prognozowane są w przemyśle skórzanym i odzieżowym.      

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych głównie dla gospodarki polskiej, w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.  

www.solidarnosc.gda.pl

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.