Menu

Inicjatywa europosłów: zadbać o pracowników „kluczowych” w firmach korzystających z zamówień publicznych

Inicjatywa europosłów: zadbać o pracowników „kluczowych” w firmach korzystających z zamówień publicznych fot.pixabay.com

 

Posłowie do Parlamentu Europejskiego reprezentujący 5 różnych grup politycznych podpisali się pod apelem, aby zamówienia publiczne mogły być udzielane wyłącznie przedsiębiorstwom w których funkcjonują układy zbiorowe pracy.

W ocenie parlamentarzystów na takim rozwiązaniu znacznie skorzystali by tzw. pracownicy kluczowi (w rozumieniu istotności ich roli w sytuacji zagrożeń takich jak pandemia Covid – 19), a więc np. osoby sprzątające, pracownicy call center, pracownicy domów opieki, czy pracownicy ochrony. Sytuacja tych osób, o czym nie można zapominać, od początku wybuchu pandemii jest jeszcze trudniejsza niż wcześniej. Nie tylko ich zarobki pozostają niskie, ale także doświadczają one ciągłego narażenia na zachorowanie.  

Każdego roku rządy i instytucje publiczne w całej UE wydają 2 biliony euro na towary i usługi, które poprzez system zamówień publicznych dostarczają podmioty prywatne. Zasady, które określają sposób wydawania tych pieniędzy, mają bezpośredni wpływ na warunki pracy ludzi. To 13% PKB Unii Europejskiej. Te pieniądze mogą być wykorzystane jako siła dla czynienia dobra – komentuje europosłanka Agnes Jongerius.

Obecnie jednak tak się nie dzieje. Unijne przepisy dotyczące zamówień publicznych są tak skonstruowane, że de facto przedkładają cenę nad wszystkie inne względy. Alarmujące jest to, że ponad połowa wszystkich zamówień publicznych udzielanych przez rządy UE jest przyznawana wyłącznie na podstawie kryterium najniższej ceny. Oznacza to, że nie są brane pod uwagę jakość usług lub warunki pracy ludzi.

Zmiany te przyniosłyby ogromne korzyści pracownikom o kluczowym znaczeniu. Przepisy dotyczące zamówień publicznych stworzyły warunki do rozprzestrzeniania się bezwzględnej konkurencji. Obecna konstrukcja przepisów o zamówieniach publicznych prowadzi do niskich płac, jak również do niewystarczającego i często niebezpiecznie niskiego poziomu zatrudnienia i chronicznych niedoborów sprzętu. Teraz nadszedł czas, aby UE podjęła działania, które zapewnią, że ludzie pracujący będą mogli żyć godnie, jednocześnie świadcząc usługi wysokiej jakości - powiedział Oliver Roethig, sekretarz federacji związkowej UNI Europa.

Apel poparło 109 europosłów. Są wśród nich są Iratxe Garcia Perez, przewodnicząca parlamentarnej grupy Socjalistów i Demokratów, Philippe Lamberts, współprzewodniczący grupy Zielonych/EFA i Manon Aubry, współprzewodnicząca grupy Lewicy GUE/NGL.

Listę posłów którzy poparli apel można znaleźć tutaj.  

Niestety obecnie nie wśród nich żadnego europosła z Polski.

Akcję można poprzeć pod tym adresem.

Robocze tłumaczenie deklaracji europosłów

Wykorzystanie zamówień publicznych w celu zapewnienie godności w pracy

Odkąd w zeszłym roku rozpoczął się kryzys Covid-19, pracownicy opieki, sprzątaczki, pracownicy call center, pracownicy centrów telefonicznych, logistycy, pocztowcy, ochroniarze wszyscy inni niezbędni pracownicy narażają swoje życie, aby utrzymać w ruchu nasze społeczeństwo. Jednocześnie należą oni do najmniej zarabiających pracowników i zatrudnieni są w sposób nadmiernie elastyczny w UE. Wielu z nich pracuje przy projektach finansowanych ze środków publicznych.

Jednak zbyt wielu kluczowych pracowników pozostaje bez możliwości wyrażenia swojego  głosu. W ten sposób przedsiębiorstwa, w których pracują, nie tylko stają się mniej odpowiedzialne wobec swoich pracowników, ale także wobec ogółu społeczeństwa.

W tym samym czasie inne przedsiębiorstwa są zmuszone do obniżania płac i warunków pracy, aby móc konkurować.

Fundusze publiczne nie mogą być współwinne napędzania tego wyścigu do dna. Publiczne kontrakty nie powinny trafiać do podmiotów, które szukają przewagi konkurencyjnej poprzez tłumienie głosu pracowników i obniżanie płac oraz warunków pracy poniżej przyzwoitej normy. Godziwe płace i warunki pracy leżą w interesie publicznym.

Jako poseł do Parlamentu Europejskiego zobowiązuję się działać na rzecz zapewnienia, by przedsiębiorstwa mogły otrzymywać zamówienia publiczne tylko wtedy, gdy wdrożyły układy zbiorowe pracy. Popieram kampanię na rzecz zmiany przepisów UE dotyczących zamówień publicznych, aby zapewnić:

- brak zamówień publicznych dla przedsiębiorstw bez układów zbiorowych pracy;

- wyraźne zobowiązanie polityczne ze strony Komisji Europejskiej do wprowadzenia tej prostej zmiany już teraz, po której nastąpi szybka inicjatywa legislacyjna.

bs

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.