Menu

Wygrane procesy o odszkodowania w Regionie Warmińsko-Mazurskim

Nie opłaca się być nieuczciwym wobec pracowników, szczególnie tam, gdzie działa związek zawodowy NSZZ „Solidarność”. Boleśnie przekonała się o tym firma z branży spożywczej „Prosper” Łukta, która zaniżała pensje pracowników, płacąc im podstawę pensji poniżej płacy minimalnej.

Region Warmińsko-Mazurski kilkukrotnie wnioskował o kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy, która potwierdziła zarzuty. Kontrole dotyczyły wielu aspektów pracowniczych: planowania godzin nadliczbowych, zapewnienie pracownikom co najmniej 11 godzin nieprzerwanego dobowego odpoczynku, nieprawidłowego rozliczania czasu pracy.

Istotnym naruszeniem praw pracowniczych było zaniżanie pracownikom wynagrodzeń przez pracodawcę. Reprezentujący członków związku radca prawny Marek Lewandowski, ze współpracującej z Zarządem Regionu kancelarią, skierował powództwa do Sądu Rejonowego w Ostródzie.

Sprawy zakończyły się pozytywnie dla członków Solidarności. Każdy z 10 pracowników otrzymał wyrównanie wynagrodzenia za okres od stycznia do lipca 2020 roku w kwocie 2450 zł. Pracodawca został również obciążony kosztami sądowymi. W ostatnim czasie zapadają też korzystne wyroki w postępowaniu odwoławczym przed Sądem Okręgowym w Elblągu, na skutek apelacji pracodawcy.

www.tysol.pl

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.