Menu

Platforma ma obowiązek dostarczyć rower albo zapłacić za używanie przez pracownika prywatnego sprzętu

8 listopada 2021 r. federalny sąd pracy w Niemczech orzekł, że platforma, która oferuje usługę polegająca na dostarczeniu posiłków, winna swoim kurierom zapewnić rowery oraz telefony. Są to bowiem narzędzia które są im bezpośrednio niezbędne do wykonywania pracy.

Wyrok zapadł w wyniku sprawy, która wszczął kurier rowerowy Philipp Schurk. Kurier pozwał platformę dostawczą Lieferando do sądu żądając aby dostarczyła mu niezbędnych narzędzi do pracy. Lieferando – to niemiecka spółka „córka” holenderskiego Just Eat Takeaway. Platforma podnosiła, że kurierzy rowerowi mieli już wcześniej prywatne rowery i smart fony, a co za tym idzie  nie byli „znacząco obciążeni” koniecznością korzystania z własnego sprzętu.

Pozwany wskazywał również, że oferował kurierom kupon na naprawę roweru o wartości 0,25 euro za przepracowaną godzinę. Bony musiały zostać wykorzystane w wybranym przez firmę warsztacie naprawczym. Pozwany nie zapewniał podobnego wsparcia dla telefonów kurierskich.

Sąd podkreślił, że praktyka w sposób nieuzasadniony szkodzi kurierom Lieferando, którzy ponoszą ryzyko uszkodzenia sprzętu roboczego. Sąd wskazał, że platforma jest zobowiązana do dostarczenia sprzętu (rower, smartfon) lub wypłaty ekwiwalentu za używanie prywatnych narzędzi przez pracownika.

– To mocny i przełomowy sygnał do ustanowienia uczciwych i równych warunków pracy w branży – wskazuje Freddy Adjan, wiceprzewodniczący Niemieckiego Związku Żywności i Gastronomii NGG. Ten właśnie związek zawodowy (będący członkiem centrali DGB) wspierał kurierów w dochodzeniu przez nich swoich praw.

– Orzeczenia zapadające w licznych sądach państw członkowskich UE pokazują wyraźną tendencję do uznawania osób wykonujących pracę poprzez platformy za pracowników – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność. – Dlatego, aby sytuację uporządkować, Komisja Europejska podjęła inicjatywę mającą na celu przedstawienie projektu dyrektywy dotyczącej zatrudniania poprzez platformy internetowe. W stanowisku Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych podkreśla się, że konieczne jest wprowadzenie wyraźnego domniemania, że osoba wykonująca pracę poprzez platformę jest pracownikiem (a co za tym przysługują jej takie same standardy dotyczące na przykład urlopów wypoczynkowych, zasad rozwiązywania umowy itp. jak innym pracownikom). Platforma mogłaby natomiast wskazać, że w konkretnym przypadku nie zachodziło podporządkowanie, a co za tym idzie nie istnieje relacja pracownik pracodawca – dodaje ekspertka.

– W Polsce też potrzebujemy regulacji prawnych wyraźnie wskazujących na pracowniczy status osób zatrudnionych poprzez platformy internetowe. Ale równocześnie związki zawodowe muszą podjąć zdecydowane i aktywne działania w celu organizowania i reprezentowania tych osób. Zwracam uwagę, że mamy już pierwsze przypadki spontanicznych quasi strajków kurierów w Gdańsku – dodaje Sławomir Adamczyk, z Biura Branżowo - Konsultacyjnego KK NSZZ Solidarność.

bs

 

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.