Menu

Związkowcy walczą o przetrwanie historycznej firmy oponiarskiej!

STOMIL-POZNAŃ S.A. na targach MSPO 2021 STOMIL-POZNAŃ S.A. na targach MSPO 2021 fot. www.stomil-poznan.pl

Ponad 250 miejsc pracy w poznańskim Stomilu jest zagrożonych alarmują związkowcy z zakładu ze stolicy Wielkopolski.

Przedsiębiorstwo, które wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA, od wielu lat zmaga się z problemami. Aktualna sytuacja jest na tyle poważna, że wszystkie organizacje związkowe działające w firmie, w tym organizacja zakładowa „Solidarności”, uznały, że tylko zdecydowane działania dają szanse na przetrwanie zakładu. Dlatego wystosowano apel do prezesa PGZ Sebastiana Chwałka oczekując przygotowania transparentnego i rzetelnego planu naprawczego przygotowanego przez głównego Właściciela we współpracy z zarządem spółki.

„Bijemy na alarm  – piszą w dokumencie związkowcy. – Sytuacja, w której się obecnie znajdujemy nie pojawiła się z dnia na dzień. Jest efektem wieloletnich zaniedbań. Nasza firma jeszcze w 2011 r. była w stanie wypłacić Właścicielowi dywidendę w wysokości 11 mln zł, natomiast od roku 2013 jest spółką trwale nierentowną. Do 2018 r., pomimo corocznie ujemnego bilansu, firma, dzięki zyskom wypracowywanym przed 2013 r oraz zbyciu części majątku, zasilała budżet Właściciela. Jednocześnie przez ostatnie 10 lat nie wydatkowano żadnych środków na modernizację linii technologicznych! Dlatego pytamy: Co zostało zrobione w tym okresie, aby poprawić wyniki finansowe spółki i zapewnić jej rentowność? Gdzie, w tym czasie, były organy nadzorcze Stomilu? Dlaczego nie inwestowano w zakład, a jedynie prowadzono ponad miarę eksploatację parku maszynowego?” – stawiają pytania poznańscy związkowcy.

Szczególnie niepokoją, docierające do pracowników Stomilu, informacje o możliwym przeniesieniu majątku spółki do podmiotu działającego w branży deweloperskiej, który na terenach zakładu wybudowałby centrum biurowo-mieszkaniowe. Firma liczy niemalże 100 lat, trwale wpisała się w gospodarczy krajobraz Poznania. Strona społeczna liczy, że w sytuacji gdy rządzący deklarują podjęcie działań zmierzających do reindustrializacji naszego kraju, los przedsiębiorstwa i jego pracowników nie będzie obojętny osobom podejmującym decyzje w tej kwestii.

O przebiegu sprawy będziemy informować.

pp
 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.