Menu

Jak oszczędzać na emeryturę? Relacja z edukacyjnego webinaru!

Jak oszczędzać na emeryturę? Relacja z edukacyjnego webinaru! fot. pixabay.com

W ramach kampanii „Kolej na Młodych” Krajowa Sekcja Młodych NSZZ "Solidarność" oraz "Tygodnik Solidarność" zorganizowali webinar edukacyjny z udziałem ekspertów na którym poruszono temat oszczędzania na przyszłość z wykorzystaniem różnych opcji emerytalnych. Głównym tematem były pracownicze plany kapitałowe, które obok standardowej emerytury są jednym z dodatkowych sposobów na finansowe zabezpieczenie swojej jesieni życia.

Spotkanie w formie online poprowadził Maciej Tyczyński, przewodniczący Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”, a jego gośćmi była Barbara Surdykowska, doradca prawny w Biurze Eksperckim NSZZ „Solidarność” oraz Tomasz Krygier, trener PFR Portalu PPK.

Na początku dyskusji poruszono temat samego systemu emerytalnego w Polsce i jego zasadniczego problemu, który rzuca cień na jego sprawne funkcjonowanie.

- Kluczową kwestią jest to, żeby obywatele mieli zaufanie do systemu ubezpieczeń społecznych, a jednym z najważniejszych czynników kształtujących to zaufanie jest to, że system powinien być zbudowany w sposób logiczny i żeby miał określone zasady. Podstawowym problemem, który dostrzega NSZZ „Solidarność” i ogólnie strona związkowa to są kwestie nierównego rozłożenia pozapłacowych kosztów pracy, czyli składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe zależnie od formy pracy. Jeśli mamy umowę o pracę to koszty ubezpieczeniowe dla pracownika są wyższe niż w przypadku, gdy mamy umowę zlecenie lub prowadzimy działalność gospodarczą. Dlatego związki zawodowe postulują o pełne ozusowanie umów zlecenie, abyśmy nie mieli do czynienia z sytuacją, w której pracownicy są wypychani w kierunku umów cywilnoprawnych czy samozatrudnienia, ponieważ z czysto ekonomicznego punktu widzenia jest to bardziej opłacalne - stwierdziła Barbara Surdykowska, wskazując na to, że umowy cywilnoprawne często zastępują umowę o pracę, przez co pracownicy są pozbawiani należytych składek emerytalnych, co skutkuje niskim kapitałem odłożonym na wiek emerytalny.

- Jeżeli w tej chwili państwo wysyła sygnał, że jeśli przy pewnych formach pracy, nie musisz odprowadzać składki, która przełoży się na wysokość Twojej emerytury w przyszłości, to jednocześnie daje do zrozumienia, że może lepiej wykonywać taką pracę, która nie jest związana z takimi dodatkowymi, jak to ludzie postrzegają, kosztami jak składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe – podsumowała ekspertka „Solidarności” uświadamiając, że właśnie ten czynnik wpływa na finalny brak zaufania do całości systemu emerytalnego w Polsce.

Pojawiają się wiec pytania, jak dodatkowo można zabezpieczyć finansowo swoją przyszłość i tę kwestię poruszył Tomasz Krygier, trener PFR Portalu PPK:

- Z czego będziemy żyli na tej emeryturze? Mamy system ubezpieczeń społecznych, gdzie odprowadzamy składki, większe lub mniejsze w zależności od tego czy mamy umowę o pracę czy zlecenie. Jako zleceniobiorcy może mi się wydawać, że jest super, bo nie odprowadzam dużych składek emerytalnych, ale z drugiej strony na emeryturze chcę mieć pieniądze. Więc skąd mam je mieć na emeryturze, skoro moja umowa dzisiaj jest nieoskładkowana? – pytał ekspert wczuwając się w rolę młodego pracownika.

- System ubezpieczeń będzie wypłacał nam emeryturę, ale widzimy, że stopa zastąpienia jest coraz niższa, więc musimy szukać też innych źródeł oszczędności. Jednym z takim rozwiązań jest PPK. Jeśli ja wejdę do tego programu jako młody człowiek, to mam długą perspektywę oszczędzania. Muszę ponieść pewne wyrzeczenie, czyli muszę wnieść swoją wpłatę, to jest 2% swojego wynagrodzenia, ale za to pracodawca dopłaci mi 1,5%. Czyli nie jestem osamotniony w tym oszczędzaniu. Każda moja złotówka, to 75 groszy od pracodawcy. Każde moje 100 zł, to 75 zł od pracodawcy. Zbieram razem z pracodawcą, a to są moje pieniądze, z których będę mógł korzystać po 60 roku życia, ale też mogę z nich skorzystać wcześniej.

Co jest ważne, ten kapitał jest gromadzony i pomnażany przez wyspecjalizowane instytucje finansowe, które mają doświadczenie w zarządzaniu takimi funduszami. Te fundusze są dostosowane do wieku uczestnika, im starszy człowiek tym bezpieczniej te środki są inwestowane, a im młodszy, tym instytucje podejmują większe ryzyko, ale z tym idzie większa stopa zwrotu – w przejrzysty sposób wyjaśnił Tomasz Krygier.

Trener PFR Portalu PPK na żywo pokazywał przykładowe wyliczenia zwrotu zainwestowanych pieniędzy w ramach programu PPK. Dzięki wirtualnemu kalkulatorowi widzowie webinaru mogli zobaczyć jakie środki zostaną zgromadzone w przypadku przystąpienia do programu osoby 25-letniej, której pensja wynosi 3400 zł brutto przy standardowych założeniach programu. Okazało się, że taka osoba po 60 roku życia będzie miała do dyspozycji 156 851 zł, które będzie mogła wypłacić np. w ciągu 10 lat w ratach po 1497 zł.

Takie wyliczenie można przeprowadzić samemu na stronie www.mojeppk.pl/kalkulator, by sprawdzić, ile odłożymy pieniędzy w ramach PPK przy naszych dochodach w ciągu określonego czasu pracy.

Ekspert wyjaśnił też, co się dzieje z naszym uczestnictwem w PPK i naszymi zaoszczędzonymi pieniędzmi, gdy np. zmienimy pracodawcę lub gdy przestaniemy pracować np., w wyniku wypadku.

Zachęcamy do obejrzenia całego webinaru, który jest dostępny na fanpage’u Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”.


źródło: Krajowa Sekcja Młodych NSZZ „Solidarność”


 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.