Menu

Nowy śmigłowiec na 70-lecie Świdnika

Nowy śmigłowiec na 70-lecie Świdnika fot. J. Gański

PZL-Świdnik ma zamiar produkować nowe Polskie Śmigłowce Wielozadaniowe. Dziś w świdnickich zakładach odbyła się prezentacja nowego helikoptera. Jednym z zaproszonych gości był przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Prezentowana dziś w Świdniku maszyna to wojskowa wersja śmigłowca AW139. Maszyna będzie mogła polecieć z prędkością ponad 300 kilometrów na godzinę. Śmigłowce AW139W mogłyby być wykorzystywane przez Wojsko Polskie. Właśnie o wojskowe zamówienia będzie w najbliższym czasie starał się świdnicki zakład.
 
- Produkcja takich śmigłowców to z jednej strony szansa, by w polskim wojsku pojawiła się znów maszyna, która jest produkowana w Polsce. Z drugiej - szansa dla niemal 3000 osób zatrudnionych w zakładzie na pracę na następne dziesięciolecia - przekonuje Andrzej Kuchta, przewodniczący "Solidarności" w PZL-Świdnik.

Dodaje, że to szansa na rozwój nie tylko dla Świdnika i Lubelszczyzny, ale także dla wielu innych zakładów z różnych stron Polski. One bowiem mogłyby produkować elementy wyposażenia do śmigłowca.
 
Oprócz Piotra Dudy, w spotkaniu w Świdniku uczestniczyli także m.in. politycy i lubelscy samorządowcy. Goście mieli m.in. okazję skorzystać z przelotu prezentowanym śmigłowcem.
Po uroczystej prezentacji Piotr Duda spotkał się z pracownikami PZL-Świdnik. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o emeryturach stażowych. Pod projektem obywatelskim dotyczącym takich emerytur "Solidarność" zbiera obecnie podpisy.
 
W tym roku świdnicki zakład obchodzi siedemdziesiątą rocznicę powstania.

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.