Menu

Pracownicy sądów i prokuratury zorganizują happening przed KPRM

W czwartek, 29 lipca „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury zorganizuje happening przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Będzie to protest przeciwko rządowym planom dotyczącym zamrożenia płac w sferze budżetowej w przyszłym roku. Udział w akcji zapowiedzieli też związkowcy z innych branż „budżetówki”.

– Zaczynamy w samo południe. Organizatorem akcji jest „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury, ale będą z nami również koledzy m.in. z Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, czy muzealnicy – mówi Edyta Odyjas, przewodnicząca „Solidarności” działającej w sądach i prokuraturze.

Zaplanowany na czwartek protest to reakcja na zapowiedź rządu dotyczącą zamrożenia wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2022 roku. Jak wskazuje przewodnicząca, byłby to już drugi rok z rzędu, w którym płace pracowników „budżetówki” nie wzrosłyby ani o złotówkę. – Przy wysokiej inflacji, jaką mamy obecnie, z miesiąca na miesiąc stajemy się coraz biedniejsi – mówi Edyta Odyjas.

W trakcie happeningu pod nazwą „Zamrożenie to zagrożenie” związkowcy ustawią przed gmachem KPRM dwumetrową rzeźbę z lodu, która ma symbolizować zamrożone wynagrodzenia. – Będziemy mieli też m.in. założone koszulki z logo akcji. Przygotowaliśmy również dla rządzących specjalny zestaw utworów muzycznych – zapowiada przewodnicząca.

Protest przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów rozpocznie się o godz. 12.00. Podczas akcji związkowcy zamierzają przekazać urzędnikom KPRM petycję z postulatami skierowaną do premiera Mateusza Morawieckiego. Zapowiadają, że jeżeli rząd nie wycofa się z planów zamrożenia wynagrodzeń w sferze budżetowej, jesienią zorganizują kolejne, znacznie bardziej radykalne akcje protestacyjne.

www.solidarnosckatowice.pl

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.