Menu

IV Forum Kobiet Solidarności: Godność kobiety w Polsce i w Europie

W czym zawiera się prawdziwa godność i powołanie życiowe kobiety? Jak je realizować odpowiadając na wyzwania XXI wieku? Jaka powinna być rola kobiet w związkach zawodowych, a zwłaszcza w związku zawodowym, w którego statucie jako podstawowy punkt odniesienia umieszczono wartości chrześcijańskie?

Tematy te stanowiły główne punkty refleksji i dyskusji podjętej w ramach IV Forum Kobiet Solidarności, które odbyło się 10 i 11 czerwca br. pod hasłem: „Godność kobiety w Polsce i w Europie”. Inspiracją w wyborze myśli przewodniej spotkania stał się cytat Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia.

To one uratowały strajk

„Zapamiętaj sobie, ilekroć wchodzi do twego pokoju kobieta, zawsze wstań, chociaż byłbyś najbardziej zajęty. Wstań, bez względu na to, czy weszła matka przełożona, czy siostra Kleofasa, która pali w piecu. Pamiętaj, że przypomina ci ona zawsze służebnicę Pańską, na imię której Kościół wstaje. Pamiętaj, że w ten sposób płacisz dług czci twojej Niepokalanej Matce, z którą ściślej jest związana ta niewiasta niż ty. W ten sposób płacisz dług wobec twej rodzonej Matki, która ci usłużyła własną krwią i ciałem...” – pisał Prymas w Komańczy 8 grudnia 1955r.

Organizatorami dwudniowej Konferencji była Krajowa Sekcja Kobiet NSZZ Solidarność wraz z Regionalną Sekcją Kobiet przy Regionie Częstochowskim, a honorowy patronat nad spotkaniem objęła poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska. Forum odbyło się w Częstochowie, w siedzibie Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II. Dyrektor placówki, Krzysztof Witkowski oprowadził delegatki po Muzeum, opowiadając o nieznanych szerzej faktach z życia św. Jana Pawła II i jego ogromnej roli w upominaniu się o godność kobiet. Zwiedzający Muzeum wspólnie z delegatkami zastępca przewodniczącego KK NSZZ „S” Tadeusz Majchrowicz przypomniał o fundamentalnej roli kobiet w powstaniu „Solidarności”. „To one, Anna Walentynowicz i Alina Pieńkowska, uratowały strajk w Stoczni Gdańskiej” – zaznaczył wiceprzewodniczący Związku.

To już czwarte Forum Kobiet, w którym uczestniczę. Podziwiam jego wspaniałą organizację, atmosferę, głębię poruszanych tematów. Czuję się tutaj jak u siebie w domu, przebywam w towarzystwie osób myślących tymi samymi kategoriami, wybierających ten sam system wartości. To są prawdziwe kobiety Solidarności. Otwierając obrady wspomniałem o preambule naszego statutu, o tym, że opieramy swoją działalność na nauce społecznej Kościoła. Prosiłem, aby przekazywać młodszym koleżankom, że nie możemy zmieniać naszego statutu, że jesteśmy jednym z nielicznych chrześcijańskich związków zawodowych na świecie i musimy pozostać wiernymi naszej tożsamości i naszym wartościom. Kiedy rodziła się Solidarność, wstawaliśmy z kolan odzyskując naszą godność, a jednocześnie powstawaliśmy na kolanach, modląc się w czasie strajków, gdzie w komunistycznych zakładach pracy pojawiły się krzyże, ikony Matki Boskiej Częstochowskiej i wizerunki św. Jana Pawła II

– przypomniał w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Tadeusz Majchrowicz.

Prawda zamiast populizmu

Wiceprzewodniczący Związku przypomniał podczas Forum Kobiet o powodach wielkiej manifestacji Solidarności, jaka odbyła się w Warszawie 9 czerwca br. w związku z brakiem dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, łamaniem praw pracowniczych i związkowych, zagrożeniem utraty miejsc pracy oraz stworzeniem zagrożenia w dziedzinie energetyki dla całego kraju. Zostaliśmy potraktowani przez premiera tak, że przewodniczący S Piotr Duda musiał złożyć nasze petycje na wycieraczce – dosłownie i w przenośni – podkreślił Tadeusz Majchrowicz.

Ważnymi tematami obrad Forum Kobiet były kwestie równości płac kobiet i mężczyzn oraz kwestia emerytur stażowych.

Niebawem rozpoczniemy wielką kampanię w tej sprawie. To jest paląca konieczność. W wielu miejscach pracy – choćby hutach szkła czy zakładach mięsnych - kobiety nie mają po prostu szans dotrwać do wieku emerytalnego. W takich sytuacjach powinna istnieć możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę – choćby niewielką, ale znacznie jednak wyższą niż zasiłek socjalny czy świadczenie przedemerytalne

– zaznaczył w rozmowie z nami wiceprzewodniczący S.
 

Bardzo się cieszę, że nasze Forum w ogóle doszło do skutku. Praktycznie do ostatniej chwili nie wiedzieliśmy, czy to się uda z uwagi na obostrzenia epidemiologiczne. Ale jak widać, Opatrzność nad nami czuwała. Hasło przewodnie naszego Forum: "Godność Kobiety w Polsce i w Europie" ma za zadanie skłonić nasz do przemyśleń i dyskusji na ten temat, szczególnie w kontekście planowanych w kraju i w Europie zmian legislacyjnych. Chcemy, aby w przestrzeni publicznej wybrzmiała prawda o kobietach, a nie populistyczne hasła zniekształcające pojęcie kobiecości i wolności. W czasie naszych obrad zawsze chcemy czerpać z doświadczenia i mądrości naszych starszych koleżanek ze Związku, stąd niezwykle ważne były dla nas wystąpienia Ewy Tomaszewskiej i Teresy Bochwic. Wiele uwagi poświęciłyśmy w tym roku kwestiom macierzyństwa i ochrony życia, świetny wykład na ten temat wygłosiła pani prof. Urszula Cierniak. Wreszcie chciałyśmy zaznaczyć, że kobiecość nierozerwalnie wiąże się z pięknem i sztuką, o czym przypomniało nam wspaniałe wystąpienie z nt. średniowiecznej muzycznej liryki dworskiej pani prof. Anna Szyndler


- podkreśliła w rozmowie z nami Joanna Kruk, przewodnicząca Krajowej Sekcji Kobiet NSZZ Solidarność.
 

www.tysol.pl / Agnieszka Żurek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.