Menu

Posiedzenie Trójstronnego Zespołu d/s Branży Spożywczej

8 czerwca br., w formule online, odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu d/s Branży Spożywczej. W spotkaniu brali udział przedstawiciele ministerstw rozwoju, aktywów państwowych i rolnictwa, reprezentanci organizacji pracodawców i strona związkowa.

„Cieszymy się, że Zespół trójstronny, do spraw naszej branży, aktywnie pracuje – mówi przewodniczący Sekretariatu Spożywców, Zbigniew Sikorski

- najważniejsze, że po ponad czteroletnim okresie zastoju, udało nam się w marcu tego roku rozpocząć faktyczne funkcjonowanie Zespołu. To w dużej mierze zasługa determinacji Rady Sekretariatu Przemysłu Spożywczego „S".

Dialog społeczny w naszej branży jest koniecznością. Pomimo tego, że branża spożywcza stosunkowo nieźle przeszła przez ostatni, pandemiczny rok, to problemów jest wiele. Przede wszystkim Covid-19 uderzył w branżę HoReCa, ale są również inne kwestie. Digitalizacja przemysłu spożywczego jest gigantycznym wyzwaniem zarówno dla pracodawców jak i pracowników.

Od wielu kwartałów trwa realizacja projektu powołania narodowego holdingu spożywczego, a finalizacji nie widać. Są również obszary, może nieco drugoplanowe, ale również ważne typu choroba ASF, która zagraża polskiej branży przetwórstwa mięsnego. Dlatego, zarówno rząd, pracodawcy i my, przedstawiciele pracowników, powinniśmy wspólnie pracować nad rozwiązaniem tych trudnych tematów.”

Zasygnalizowane powyżej zagadnienia były głównymi tematami posiedzenia.

Strona rządowa przedstawiła stan realizacji projektu powołania Krajowej Grupy Spożywczej, zasady przyznawania i dystrybucję pomocy publicznej dla branży hotelowo-gastronomicznej, raport rządowy w sprawie walki z afrykańskim pomorem świń.

„Spotkanie oceniam pozytywnie. Czekamy już na kolejne, mam nadzieję, że już stacjonarne, spotkania. Krok po kroku musimy iść do przodu." – kończy przewodniczący Sikorski.

Oby te oceny utrzymały się po kolejnych posiedzeniach Zespołu Trójstronnego d/s Branży Spożywczej. Z pewnością dla wszystkich interesariuszy byłoby korzystne aby potencjalne konflikty i problemy były rozwiązywane na drodze dialogu społecznego.

pp

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.