Menu

Uhonorowani Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Uhonorowani Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości fot. Żaklin Kocaj-Szeliga

20 maja 2021 r. w siedzibie Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” odbyła się uroczystość wręczenia działaczom Krajowych Sekcji i Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność” Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenie, z okazji 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”, nadał Prezydent RP Andrzej Duda.

Za zasługi dla Niepodległej uhonorowani zostali:

Zbigniew CEBULA – Krajowa Sekcja Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”
Stanisław DRĄŻEK – Krajowa Sekcja Przemysłu Elektromaszynowego NSZZ „Solidarność”
Stanisław GŁOWACKI – Krajowa Sekcja Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”
Marian KOKOSZKA – Krajowa Sekcja Przemysłu Lotniczego NSZZ „Solidarność”
Andrzej KUCHTA – Krajowa Sekcja Przemysłu Lotniczego NSZZ „Solidarność”
Waldemar OŻÓG – Krajowa Sekcja Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”
Bogdan SZOZDA – Krajowa Sekcja Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ „Solidarność, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność”

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczenia wręczyła Doradca Prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik, która zwróciła się do uczestników uroczystości słowami:

– W 2018 roku tuż przed uroczystymi obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda na XXIX Sesji Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Częstochowie, wskazał, że uważa „Solidarność” za jeden z wielkich symboli Stulecia. Symbolu, dzięki któremu dzisiaj możemy patrzeć na miniony wiek z perspektywy kraju wolnego, niepodległego, rozwijającego się. „Solidarność” to wielki ruch społeczny, ale też związek zawodowy, który zawsze z odwagą i determinacją upominał się i nadal upomina się o prawa pracownicze. Niech więc otrzymane przez Państwa w dniu dzisiejszym Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości będą naszym skromnym hołdem dla Państwa wkładu w kształtowanie wolnego demokratycznego państwa, za pracę dla Niepodległej i za Wasze zaangażowanie w „Solidarność”. Proszę również przyjąć serdeczne pozdrowienia od Prezydenta Andrzeja Dudy wraz z życzeniami dobrego zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności.

Głos zabrał również Bogdan Szozda, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność”:

– Każda kolejna rocznica skłania do refleksji nad upływającym czasem i wspomnień o ludziach, z którymi pracowaliśmy przez lata, wielu z nich niestety, nie ma już wśród nas. To czas uhonorowania tych najbardziej zasłużonych i podziękowania im za zaangażowanie i wieloletnią pracę na rzecz polepszania bytu pracowników naszych branż i budowę demokratycznego Państwa. Pragnę podziękować Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Panu Andrzejowi Dudzie za nadanie odznaczeń dla naszych działaczy. (…) Serdecznie gratuluję Kolegom wyróżnienia, życzę kolejnych sukcesów w pracy związkowej i społecznej, a będącym już na emeryturze, życzę zasłużonego odpoczynku w dobrym zdrowiu.

Rolę gospodarza uroczystości pełnił Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ “Solidarność”, który podziękował Doradcy Prezydenta RP Agnieszce Lenartowicz-Łysik za wręczenie medali działaczom Związku.

Region Rzeszowski

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.