Menu

Amazon zwiększa zatrudnienie w Gdańsku. "To pracodawca o niskich wartościach"

Amazon poszukuje pracowników w Gdańsku. 10 maja firma wydała komunikat w tej sprawie. Zwiększenie zatrudnienia jest następstwem uruchomienia nowego centrum obsługi klientów w Gdańsku, które działa od początku marca, czyli od startu polskojęzycznego serwisu zakupowego.

- Z jednej strony dobrze, że do Polski napływają inwestycje i powstają miejsca pracy, ale z drugiej strony Amazon oferuje słabej jakości miejsca pracy i jest światowym liderem w niepłaceniu podatku tam, gdzie funkcjonuje. Jedyną korzyścią dla państwa są podatki płacone z pensji pracowników, a te są słabe. Dlaczego Amazon znalazł się w Polsce? Dlatego że miał ciężki konflikt ze związkami niemieckimi w niemieckich centralach Amazona. I żeby ich spacyfikować, powstały pierwsze sortownie w Polsce. I teraz skutek mamy taki, że Niemcom 70-100 kilometrów dalej płaci się czterokrotnie więcej za dokładnie tę samą pracę i dokładnie te same rynki zbytu, za dokładnie to samo przewalanie towaru przez nasze magazyny i ciężką fizyczną pracę, bo głównie taką się oferuje. Więc jestem daleki od entuzjazmu - powiedział w "Radiu Gdańsk" Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

- Amazon jest pracodawcą o niskich wartościach. Natomiast jeżeli spojrzymy na Amazon z perspektywy osób współpracujących z nim, czyli sprzedawców, to jednak tutaj Amazon jest liderem światowym, który proponuje bardzo duży fulfillment. Sprzedawcy nie muszą się o nic martwić. Dlatego mamy zestawienie dwóch światów: pracownika i osób, które korzystają, sprzedając swoje produkty. I tu, myślę, należałoby coś zmienić, żeby te podatki zostawały w krajach, w których Amazon funkcjonuje. Cieszy że powstają miejsca pracy, ale w szerszej perspektywie należałoby się zastanowić, jak lepiej współpracować z tego typu gigantami - ocenił w "Radiu Gdańsk" Krzysztof Szóstka, prezes Metal Poland.

www.tysol.pl

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.