Menu

Przerwa w rozmowach. Czas na propozycje rządu!

Gwarancje zatrudnienia, system indeksacji płac oraz jeden z elementów procesu notyfikacyjnego dotyczący harmonogramu wygaszania kopalń – w tych trzech obszarach projektu umowy społecznej dotyczącej transformacji gónictwa tkwią zasadnicze rozbieżności pomiędzy stroną rządową i związkami zawodowymi. Rozmowy zostaną wznowione najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. 
 
Kolejna runda negocjacji przedstawicieli rządu z reprezentantami związków zawodowych rozpoczęła się w czwartek 18 marca krótko po południu i trwała do 3.00 nad ranem następnego dnia. - Zdecydowana większość zapisów umowy społecznej jest już uzgodniona. Natomiast w sprawie gwarancji zatrudniania, systemu kształtowania płac i jednego z elementów dotyczących harmonogramu wygaszania kopalń rozbieżności wciąż są dość poważne. Aby uniknąć eskalacji sporu w tych kwestiach, zawnioskowaliśmy o przerwę w rozmowach do czasu przygotowania przez rząd propozycji wyjścia z impasu – powiedział Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. 
 
Wśród obszarów umowy społecznej, w której udało się osiągnąć porozumienie, przewodniczący wymienia m.in. rozdziały dotyczące inwestycji w nowoczesne technologie węglowe, transformacji gospodarczej Górnego Śląska oraz system osłon socjalnych dla pracowników odchodzących z górnictwa węgla kamiennego. 
 
Jak wyjaśnia Dominik Kolorz, do wznowienia rozmów dojdzie najprawdopodobniej w drugiej połowie przyszłego tygodnia. – Gdy rząd przekaże nam swoje propozycje rozwiązań, przeanalizujemy je we własnym gronie. Myślę, że kolejna tura negocjacji nastąpi nie wcześniej niż w okolicach czwartku lub piątku – ocenia szef śląsko-dąbrowskiej „S”.
 
Umowa społeczna zakłada stopniową likwidację górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2049 roku połączoną z transformacją gospodarczą Górnego Śląska. Dokument ten stanowi rozwinięcie i uszczegółowienie porozumienia, zawartego przez związki zawodowe  z przedstawicielami rządu 25 września 2020 roku. Po uzgodnieniu ostatecznego kształtu umowy zostanie ona przekazana do notyfikacji Komisji Europejskiej.
 
www.solidarnosckatowice.pl
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.