Menu

Nasza ustawa jest sprawiedliwa. Daje równe szanse wszystkim podmiotom!

Nasza ustawa jest sprawiedliwa. Daje równe szanse wszystkim podmiotom! fot.T.Gutry

Solidarność zwraca się do prezydenta Andrzeja Dudy o podjęcie inicjatywy ustawodawczej – chodzi o ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. „S” wskazuje, że jest spora grupa przedsiębiorców, która wykorzystuje lukę prawną - uzupełniają lub przekształcają swoje usługi w pseudo punkty pocztowe, w których jest sprzedawany alkohol.

– Chcemy, nie ruszając zasadniczej ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, zmienić w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi artykuł 14, w którym jest mowa o tym gdzie nie można w naszym kraju sprzedawać ani konsumować alkoholu. Są to np. urzędy, szkoły. Chcielibyśmy dodać bardzo krótki punkt. W placówkach pocztowych. Chodzi o to, że placówki pocztowe, takie jak Żabki, bo one pierwsze się ogłosiły placówkami pocztowymi, tak naprawdę ograniczają się do przyjmowania i wydawania przesyłek kurierskich. Dzięki temu mogą handlować w niedzielę. Zawsze mogły, ale pod warunkiem, że za ladą staną właściciele, franczyzobiorcy. Kiedy te sklepy ogłosiły się placówkami pocztowymi, za ladą mogli stanąć pracownicy. Ustawa miała pomóc małym przedsiębiorcom w tym trudnym czasie, a przez luki prawne pozwala im przegrywać w konkurencji z wielkimi sieciami handlowymi, które mają już 80 procent udziału w rynku detalicznym – tłumaczył w „Głosie pracownika” Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

– Mam jeszcze jedną bardzo ważną wiadomość. Rozwiązanie jest bardzo dobre, z uwagi na to, że sklepy, które nie będą udawały placówek pocztowych, będą mogły handlować alkoholem. Prasa pisała, że w Polsce nie kupimy w niedzielę nawet piwa, że my zabraniamy. Nie. Sklepy będą czynne. Zapewne wrócą do swoich działalności pierwotnych, czyli sklepów spożywczo-monopolowych, a nie placówek pocztowych, bo te nie dają im z tego tytułu żadnych zysków. Nasza ustawa jest sprawiedliwa. Daje równość szans wszystkim podmiotom. O to walczyliśmy od samego początku w ustawie – podkreślił Alfred Bujara.

www.radiogdansk.pl

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.