Menu

Prezydent USA popiera prawo do zrzeszania się!

Prezydent USA popiera prawo do zrzeszania się! fot. gettyimages.com

Joe Biden publicznie ostrzegł korporacje amerykańskie przed zastraszaniem pracowników, chcących przystąpić do związku zawodowego.

„Pracownicy w Alabamie - i w całej Ameryce - głosują nad tym, czy chcą zorganizować związek zawodowy w swoim miejscu pracy. Jest to niezwykle ważny wybór - taki, który powinien być dokonany bez zastraszania i gróźb ze strony pracodawców” –powiedział prezydent USA. Choć w wystąpieniu nie padła nazwa, komentatorzy jednoznacznie wiążą je z trwającym obecnie głosowaniem  6 tysięcy pracowników magazynów Amazon w Alabamie nad zapewnieniem im prawa do  reprezentacji związkowej. Kierownictwo koncernu starało się na wszelkie sposoby temu przeszkodzić włącznie z organizowaniem obowiązkowych spotkań na których prezentowano propagandę antyzwiązkową.

"Decyzja o wstąpieniu do związku zawodowego powinna należeć do pracowników – i kropka" – stwierdził Biden, podkreślając że Biały Dom jest przywiązany do prawa zapewniającego możliwość zbiorowego organizowania się pracowników.

– Ten głos Joe Bidena jest ważny dla całego świata pracy i był bardzo potrzebny amerykańskim związkom zawodowym – mówi Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność”.  -Aż się prosi by z tego przykładu skorzystał  prezydent RP i w równie stanowczy sposób wypowiedział się o nieakceptowalnych antyzwiązkowych zachowaniach wielkich korporacji,  które mają miejsce w naszym kraju. To też miałoby swoją wagę, w polskiej skali – podkreśla ekspertka.

Koncern Amazon nie ma ostatnio dobrego wizerunku w USA. Od miesięcy jest tam krytykowany m.in. za niedostateczne środki ochrony pracowników przeciwko koronawirusowi, przy utrzymywaniu  jednocześnie wysokich wymagań wobec ich wydajności w czasie pandemii. Oficjalne oskarżenie w tej sprawie zostało w lutym wniesione przez prokuratora stanu Nowy Jork.

bb-k

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.