Menu

Trzy nowe modele aut będą produkowane w fabryce Fiata w Tychach

W fabryce Fiata w Tychach będą produkowane elektryczne i hybrydowe auta marek Fiat, Jeep i Alfa Romeo. Zakład ma zostać rozbudowany i zmodernizowany.  – Od lat czekaliśmy na nowy model do produkcji. To bardzo dobra wiadomość dla pracowników – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca „Solidarności” w Fiat Chrysler Automobiles Poland. 
 
Decyzję dotyczącą przyszłości tyskiego zakładu koncern FCA oficjalnie ogłosił 29 grudnia. Seryjna produkcja 3 zupełnie nowych modeli samochodów ma się rozpocząć w 2022 roku. Inwestycja jest warta co najmniej 755 mln zł. – Dla nas to wielka nadzieja, że ten zakład będzie się rozwijał. Liczymy też na to, że powstaną tutaj nowe miejsca pracy – podkreśla Wanda Stróżyk. 
 
W ocenie przewodniczącej rozbudowie i modernizacji fabryki powinna towarzyszyć poprawa warunków płacowych dla załogi. Wskazuje, że wynagrodzenia w tyskim zakładzie od lat nie są konkurencyjne w porównaniu z innymi fabrykami motoryzacyjnymi działającymi w naszym kraju. 
 
Zapowiedź inwestycji w fabryce w Tychach to również dobra wiadomość w kontekście finalizowanej właśnie fuzji FCA z francuską Grupą PSA, do której należą m.in. marki Peugeot, Citroen i Opel. 21 grudnia zgodę na połączenie grup motoryzacyjnych wydała Komisja Europejska. 4 stycznia walne zgromadzenia akcjonariuszy w obu koncernach mają zatwierdzić transakcję. W wyniku połączenia powstanie czwarty co do wielkości producent samochodów na świecie.
 
FCA oprócz zakładu w Tychach posiada w Polsce również fabrykę silników w Bielsku-Białej oraz  zakłady produkujące komponenty w Skoczowie i Sosnowcu. Z kolei PSA jest właścicielem fabryk Opla w Gliwicach oraz w Tychach, gdzie również produkowane są silniki. - Decyzja o ulokowaniu produkcji nowych modeli w tyskiej fabryce Fiata w zasadzie gwarantuje przyszłość tego zakładu. Jednak w przypadku zakładu w Bielsku-Białej jesteśmy pełni obaw. Po przeprowadzeniu fuzji nowy koncern będzie miał w Polsce dwie fabryki silników zlokalizowane bardzo blisko siebie Liczymy, że jak najszybciej otrzymamy informację dotyczącą planów pracodawcy wobec zakładu w Bielsku-Białej. – wskazuje Wanda Stróżyk. 
 
Fabryka Fiata w Tychach zatrudnia obecnie blisko 2,5 tys. pracowników. Wiosną tego roku z powodu pandemii koronawirusa zakład był zmuszony wprowadzić trzymiesięczną przerwę produkcyjną od 16 marca do 16 czerwca. Jednak drugie półrocze było dla zakładu znacznie lepsze. – Wróciliśmy do pracy w normalnym wymiarze i w godzinach nadliczbowych. We wrześniu, październiku i listopadzie wszystkie soboty były pracujące, abyśmy mogli nadgonić plany produkcyjne – mówi przewodnicząca „Solidarności” w FCA.
 
Inwestycja FCA w Tychach otrzymała pomoc publiczną. Decyzja o przyznaniu wsparcia w postaci ulg w podatku CIT została przekazana spółce 29 grudnia przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. 
 

www.solidarnosckatowice.pl

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.